| Like555 a întrebat:

Merge o placuta ddr2 (800) pe placa mea de baza care scrie pe da ddr2 667?

7 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Da. Placa ta de baza suporta memorii cu frecventa de 667 probabil. In cazul in care o placuta are mai mult de frecventa suportata de placa de baza, se va folosi decat frecventa suportata. Adica daca tu pui una de 800, va functiona la 667 fara nicio problema.

| Balalau95 a răspuns:

Posibil, sunt care suporta (scaleaza frecventa memoriei in jos) si altele care nu
insa, cred sincer ca esti masochist... ddr2?!? tehnologie veche de 15 ani si tu, tot vrei sa bagi bani in ea?!?

| sierra1 a răspuns:

Mere, da'mai incet decât duce MB

| PainTech a răspuns:

Probabil, dar la cea mai mica frecventa din sistem (667).

Acum cand vine vorba de compatibilitatea placutelor de RAM nu e nimic sigur, conteaza si ce module ai deja. Cu cat ce ai avut inainte, ce suporta oficial placa de baza, si ce ai luam acum au caracteristici mai apropiate cu atat ai sanse mai mari sa iti mearga fara probleme.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca spuneai denumirea placii de baza era mai simplu!

| anonimg a răspuns:

Posibil să fie nevoie ca să-i reduci frecvența din bios.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da