| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Mi-am luat niste boxe cu bas si nu stiu cum sa le conectez la laptop.Boxele sunt serioux srxs e511fm.Uitati aici cum arata.

http://www.emag.ro/......D5NRJBBBM/

Daca are cineva acelasi model de boxe sau stie cum va rog sa-mi ziceti si mie.

26 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Câte mufe jack ai?
Daca ai doar una atunci se conectează cea verde la ieșrea audio a laptop-ului. Dacă ai două(verde și albastru ai nevoie de o placa audio externă conectata pe USB, care să suportă 5+1 canale(e de la 100 de lei în sus una cum trebuie).
Succes

| BTWIN a răspuns (pentru DeyCj):

Mi-au dat un cablu care are care cate 2 mufe la fiecare capat(la fiecare capat am o mufa rosie si una alba)...ce sa fac

| DeyCj a răspuns (pentru BTWIN):

Cumpără o placă audio externă pe USB.Laptop-urile nu sunt construite pentru a înlocui Desktop-urile, ci doar ca soluție de ocazie a desktop-ului atunci când ești în deplasare, iar sistemul tău este optimizat pentru desktop-uri.
Succes

| cezy006 a răspuns:

Ma...pe scurt du-te la un magazin cu mufe/cabluri si ceri un cablu cu o iesire jack 3.5 mm si cu 2 iesiri una alba si una rosie cum ai tu la alea.ok?

| BTWIN a răspuns (pentru cezy006):

La spate la subwoofer nu am gauri decat pentru mufele de la sateliti. Exista vreun cablu cu o iesire tip usb si 2 iesiti pentru mufele alea 2(rosie si alba)? Am loc usb pentru stick.Ma gandesc ca am nevoie de un cablu de asta cu usb...

| K0sti a răspuns:

Sa le stapanesti sanatos! La fel cum va trebui sa stapanesti si o placa de sunet externa! :) Sistemul ala are 3 intrari audio, ca la orice sistem 5.1. Deci in configuratia actuala nu ai cum sa le folosesti! Iti trebuie asa ceva: http://theblowblow.com/creative-sound-blaster-x-fi-surround-5-1-pro-review/
Pe asta o are flacaul meu la laptop si se aude bestial cu niste boxe Logitech!

| BTWIN a răspuns (pentru K0sti):

Multumesc.Am rezolvat problema fara sa cumpar placi audio externe sau alte cabluri big grin

| K0sti a răspuns (pentru BTWIN):

Cum, ca fara placa de sunet nu poti, decat daca asculti stereo! Adica 2.1!

| BTWIN a răspuns (pentru K0sti):

Pai cu cablul ce mi l-au dat si mufa jack. se aude foarte fain, cu bas, clar.sunt multumit.

| K0sti a răspuns (pentru BTWIN):

Pai tu ti-ai luat boxe 5.1 ca sa asculti stereo? sad

| BTWIN a răspuns (pentru K0sti):

Se aude cu bas, asa cum voiam...

| K0sti a răspuns (pentru BTWIN):

Mamaaa, esti pe dinafara! Se aude 2.1...adica si cu bas, da! Da nu esta e scopul unor boxe 5.1! Think about it! De ce nu ti-ai luat 2.1 si ti-ai luat 5.1?

| BTWIN a răspuns (pentru K0sti):

Pentru ca nu stiam diferenta.Dar oricum sunt multumit de cum se aude plus ca pot pune muzica si de pe stick sau card.

| K0sti a răspuns (pentru BTWIN):

Minunat! Si de ce pleci la vanatoare fara pusca? Sa vezi ce misto se aude 5.1, da tu nu poti sa auzi, sic! Sa vezi ce misto se aude 5.1 in DTS sau Dolby la filme! Sa sa-ti dau un CD cu Queen 5.1 DTS sau un Diana Krall tot 5.1 DTS, sa asculti. Sa vezi diferenta! Acum faptul e consumat! happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru K0sti):

Eh, sa nu exageram. In primul rand sunt multi care isi cumpara 5.1 doar pentru ca are mai multe boxe. In al doilea rand, muzica fiind inregistrata stereo trebuie redata stereo. Singura exceptie o fac concertele in DTS care inregistrate bine se aud foarte bine pentru cei ce prefera sa asculte muzica in acest format. In schimb ai nevoie de un sistem audio cu mult peste Serioux-ul lui ca sa redai un concert in 5.1 corect si muzical (poate de 10-15 ori pretul dupa propriile preferinte si experiente, facand exceptie tentativele multimedia). Pentru filme e alta discutie dar chiar si sistemul lui ar fi capabil de un surround modest daca ar avea placa audio dedicata 5.1. In concluzie, cumpara cea mai ieftina placa 5.1 ca sa ai macar surround in filme. Altminteri ai dat banii de pomana pe 3 sateliti.

| K0sti a răspuns (pentru Utilizator1234):

Pai aia spuneam si eu, placa de sunet! Pentru filme, pentru jocuri. Sa joci un Crysis si sa nu stii de unde te loveste glontul...o adevarata placere! happy Si nu vorbeam de muzica stereo, ai vazut ca am si precizat. Cred ca sistemul se aude binisior, dar fara placa...pacat de el si de investitie. Aia cu "5.1 doar pentru ca are mai multe boxe" ma abtin sa o comentez! happy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru K0sti):

Corect! Daca e 5.1 macar sa fie practic pentru scopul pentru care a fost conceput. Am vazut ca ai recomandat Soundblaster-ul de la Creative, care desi e depasita de U7 de la Asus (pentru bugetul in care se incadreaza ambele) nu isi justifica investitia pentru sistemul lui. In opinia mea si Genius Sound Maker si-ar face treaba pe acel sistem.

http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/genius/sound-maker-value-51/

| K0sti a răspuns (pentru Utilizator1234):

Sa vezi ce bataie iti dau si tie! Tu nu vazusi ca are laptop!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru K0sti):

A naibii treaba! trebuie sa creasca bugetul pana la Logilink. Sau poate or mai fi chinezarii mai ieftine dar nu le cunosc eu.

http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/logilink/sound-box-usb-71-ua0099/

| K0sti a răspuns (pentru Utilizator1234):

Il procopsisi cu 7.1 canale acum si el are numai 5.1! laughing

| Utilizator1234 a răspuns (pentru K0sti):

E logic ca face emulare virtuala si pe 5.1. Nu? Daca nu e logic il asigur eu ca face.

| K0sti a răspuns (pentru Utilizator1234):

Aia nu stim, posibil da, posibil ba! Ia treci aici sa ne mai tainuim: http://www.epasystems.ro/

| Utilizator1234 a răspuns (pentru K0sti):

Este specificat si in descrierea produsului. Practic era imposibil sa suporte doar 7.1. Mersi pentru invitatie dar desi mai am unele tangente cu IT-ul, hobby-ul meu a ramas sunetul.

| K0sti a răspuns (pentru Utilizator1234):

Eu ti-am spus sa intri ca sa vorbim, sa nu mai facem aici km de postari!
Daca te-ai uitat la descriere, ok. Aia mai mult ca sigur ca nu suporta numai 7.1. Da nu stiu ce inseamna in viziunea lor acea emulare!

| Justinion a răspuns:

Salut
Am si eu aceleas boxe.Boxele vin cu un cablu care are la un capat o mufa rosie si una alba iar la al doilea capat sunt la fel.Mai ai si un adaptor in care bagi un 2 mufe una rosie si una alba si dupa il bagi in pc sau laptop.Ai mai ramas cu 2 mufe una alba si una rosie.Pe acestea le bagi in bass si cam asta este tot.

| Stefan_Camelia_1989 a răspuns (pentru BTWIN):

Hey,vin si eu la 3 ani dupa postarea ta... zi.mi si mei te rog cum si conectat boxele la laptop?