| RobertOM a întrebat:

Salut! Mi s-a stricat pc-ul si as vrea sa cumpar unul second de la un prieten. Are urmatoarele componente:
Procesor i5 2500k 3.3 ghz
GPU Asus gtx 760 2gb ddr5 256 biti
GPU(a doua) Intel hd graphics 3000
Memorie 8gb
Cooler segotep flashy castle RGB 120mm
Sursa MaxCube Nira 500w
HDD 500gb
Pretul ar fi 8 milioane si m-as juca 2 3 jocuri, cs go, gta V le low-medium sau high. Merita cumparat?
Multumesc

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Placa video putin cam slaba pentru GTA V pe high, dar pe low ar duce.

Sursa e slaba (nu puterea conteaza, ci multe altele, printre care si brandul/OEM-ul (cei care produc electronica)).

Ce placa de baza are?
Vorbim totusi de placi de baza din 2011.
Daca nu e un chipset ieftin, ar merita cumparat, pentru ca in 800 RON nu prea gasesti nimic asemanator, si procesorul acela inca duce niste titluri mai recente.
Pacat ca nu are GTX 770 cu 4GB, ar fi fost mai ok pentru GTA V.

PS: PC-ul meu are inca sub capota un 2600K.
Vreau sa il schimb? Inca nu; anul acesta, chiar si cel viitor, inca nu e infranat aproape deloc de programele pe care le folosesc (Creo Parametric, KeyShot, Affinity Photo, DaVinci Resolve, si vreo 2 jocuri)

| StefanE2019 a răspuns:

Nu face acest "PC" 800 lei... GTA5 nu o să îți meargă bine, eu am o placă video RX580 de 8GB și 16GB de memorie RAM, țin grafica pe medium și se tot lagheaza/pica prin harta.