| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Salut momentam am instalat windows 7 pe 32 bit si as putea trece pe varianta cu 64 bit ca sa pot juca jocuri mai noi care nu suporta 32 bit? am 3 gb ram, procesor Pentium dual core T4200 2,00 GHz...

Răspuns Câştigător
| ALEXXXL19 a răspuns:

Windwos 7 64 Biti chiar mai facut placere sa ma joc pe el jocuri acum na cam putina memorie ram macar 4 ca nai 3Gb in cap si asa cele pe 64 Biti manaca ceva mai mult memorie ca cele de pe 32 te sfatuiesc sa iti mai bagi ceva memorie ram, eu la mine cand ma jucam imi cam manca memorie ram placa video difera ce joci adica eu pe una de la Intel (Gen7) jucam Cs go la low dar mergea si la mediu dar mai greau mai putine fps asa ca difera ce joci acum daca joci gta V acolo e o grafica 3D adica cum te-ai uita in jur si ai merge gandeste ca sunt multe cadre adica multa memorie si iti va cere memorie si un timp de procesare mai mic ca sa ai fluctuatie de date daca nu o sa ai laguri procesoru 2. 00Ghz am inpresia ca urca pana in 3 sau 2.50 GHz in boost ca de obicei cele de 2.00 mai cresc putin uneori cand sunt cerute viteze si temperatura le permite, detaliaza RAM, CPU, GPU si sursa chiar daca e GPU intern va cere si ia daca te joci si trebuie sa fie de cativa Wati(reali),

4 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Da, poți trece. Dar ca să ai Windows pe 64 biți trebuie să schimbi (reinstalezi) versiunea ta actuală cu una pe 64 biți.
La jocuri contează cel mai mult placa video; procesorul şi capacitatea memoriei RAM fiind pe locul 2. Ce placă video ai?

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
La ce system ai, nici daca ai folosi pc-ul pentru office nu s-ar merita sa treci pe 64.
Daca vrei jocuri, gandeste-te la un upgrade serios si apoi poti sa pui si un system pe 64.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Eu am un Hp 250 g3 acela cu celeron fara racitor e pasiv fara ventilator doar o bucata de fier dar cu un coler extrn n-am treaba si ma joc cs go si alte jocuri mai low, 4 gb cpu 2. 16Ghz gpu Intel si merge. sau mai am si pc un astrok cam vechi 2012 si merge pe 32 biti ca n-are decat 2 gb ram cpu 2. 60Ghz gpu Intel si merge ori ce nfs fara ultimu care a aparut, pana la urma e vehi si merge ca nou in limitele lui de performanta doar ca cpu urca pana in 3Ghz si e un celeron

| ALEXXXL19 a răspuns:

E ca o masina degeaba ai 100 CP daca iti trebuie decat 50 Cp, adica degeaba o confuguratie 16Gb ram 3Ghz 8, 12Nuclee si cea mai buna Gpu de pe piata daca tu doar stai pe net sa fim seriosi