| Alex14DaFunda a întrebat:

Salut, pe PC am windows 7 ultimate pe 32 bit si vreau sa-mi instalez windows 10 pe 64 bit de pe stick USB 3.0, am port usb 3.0, dar cand dau "setup" imi scrie "this version of file is not compatible with the version of windows you are running "
Aveti idee daca pot face ceva?

Multumesc.

Răspuns Câştigător

E foarte simplu. Tu rulezi Windows pe 32 de biti. Nu poti sa instalezi Windows pe 64 de biti daca nu ai procesor capabil. Dar daca ai incearca sa intri in folderul Sources si sa deschizi "setup.exe". Daca nu merge nici asa reporneste calculatorul, boot-eaza de pe Stick si urmeaza instructiunile. Daca nu poti sa boot-ezi de pe stick inseamna ca ori nu ai facut USB-ul bootabil ori BIOS-ul tau nu accepta sa boot-ezi de pe stick. Instaleaza Easy BCD pentru a instala Plop Boot Manager si a putea boot-a de pe stick. Ca sa faci un stick boot-abil incearca cu Rufus. Daca ai intrebari poti oricand sa ma intrebi. Mult succes!

4 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

Dacă sistemul nu accepta, de ce îl forțezi?

| gelu1970 a răspuns:

Ori sistemul tau nu indeplineste cerintele minime pentru ceea ce vrei sa instalezi, ori stick nu e bine facut.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Ce setup? Nu asa se face.
Inainte de toate, asigura-te ca windows-ul e bootabil si nu copiat doar.
Apoi dai restart la pc si f12 pentru bootmenu.
De acolo selectezi sticu si eneter.
Si de aici te descurci sigur.

| Alex14DaFunda explică (pentru AppleFanBoy):

Am rezolvat din bios, am spus ca va intreb si pe voi in caz ca nu merge asa laughing multumesc mult