| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Pentru inceput as vrea sa stiu ce este un overclock? Vreau sa-mi achizitionez aceasta memorie RAM http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ pe o placa de baza ASRock H61M-VG3 si procesor Intel Pentium G2130 3.20 GHz. Din cate am citit in descrierea HyperX FURY scrie ca face overclock automat. Vreau sa stiu la ce m-ar ajuta acest overclock automat dupa achizitionarea memorie de mai sus?
M-ar ajuta cu ceva in jocuri aceasta memorie RAM HyperX FURY?
P.s. In calculator mai am o memorie RAM 2GB DDR 3 1333 Mhz.

1 răspuns:
| TufanelTufis a răspuns:

Iti sugerez sa scoti acea memorie de 1333 si pune inca una de 4 gb.
si ca sa-ti raspund la intrebare overclock-ul la ram nu stiu cu ce dumnezeu te-ar putea ajuta. spre exemplu daca placa de baza suporta memorii ram pana in 2133 mhz... nu te astepta ca memoria sa atinga 2433 sau orice peste 2133.
placa ta suporta pana in 1600. deci nu te ajuta cu nimic oc-ul.