| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu daca imi va rula FIFA 15 pe urmatorul sistem:

Procesor: Intel Pentium G2130 3.20 GHz

Placa Video: NVIDIA Gainward GeForce® GT 630 2048MB

RAM: 6 GB, dintre care 4 GB sunt HyperX Fury ( http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ si http://www.kingston.com/en/hyperx/memory/fury )

OS: Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

Monitor: Acer AL1916

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai sa-l poti rula lejer la medium pe configuratia aceea. Bine ar fi sa-l joci pe o rezolutie mai mica ( 1440x900 ) nu pe ecrane full hd.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Jipa95):

Adica, l-as putea rula la detalii High pe o rezolutie 1280x720 fara lag? (din cate am observat FIFA are doar detalii Low, High si Ultra)

| Jipa95 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Da cu siguranta va rula lejer la high pe rezolutia aia.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Jipa95):

Totusi am o nesiguranta pentru ca FIFA 15 si-a schimbat motorul grafic si dupa mine are o grafica chiar foarte realista fata de FIFA 14 care imi merge la detalii maxime fara nici o problema ( uite aici un gameplay cu FIFA 15: https://www.youtube.com/watch?v=6EBS5z5c9A4 si aici un gameplay cu FIFA 14: https://www.youtube.com/watch?v=lo18h6BccUY )
Dar totusi acea memorie RAM HyperX Fury nu ma va ajuta absolut deloc in jocuri? Ma va ajuta prin faptul ca are radiator? Va mai acoperi putin din slabiciunea placii video?
In final, dintre comparatiile de grafica a cele 2 jocuri (FIFA 15 si FIFA 14), tinand cont de faptul ca FIFA 14 imi ruleaza la detalii maxime, as putea rula fara probleme, adica fara lag FIFA 15 pe detalii High si pe rezolutie 1280x720?

| Jipa95 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Hai ca m-am amuzat foarte tare laughing
Sa sti ca nu are absolut nici o treaba radiatorul de pe memoriile ram. Acelea au rolul de a raci memoria in caz de OC, etc nici decum nu te ajuta in jocuri.
Si iti raspund pentru a 2-a oara ca poti rula jocul pe acea rezolutie preset high!

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Jipa95):

Eu mai am 2 GB RAM 1333 Mhz in calculator si din cate am inteles frecventa comuna va fi 1333 Mhz.
Ce conteaza mai mult in jocuri: cati GB RAM am sau frecventa?

| Barnutiu_Cristi_1996 a răspuns:

Nu indeplinesti cerintele pentru placa video nici macar pe minim
pe minim astea sunt rezultatele:procesorul tau indeplineste 129%
placa ta video indeplineste 42%
si ramii indeplinesc 100%
jocul cere la minim un gtx 650

| Danrakitaki a răspuns:

Am jucat pe 1280x720 cu placa ta, ti-l duce pe low/medium.