| numesiprenume0 a întrebat:

Stie cineva cum se numeste acel efect in care dintr-o fotografie alb-negru poti colora(readuce culoarea initiala) unor obiecte din aceasta? Si o aplicatie care are acest efect... Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Whiterainbow123 a răspuns:

Caută pe Google Play,, color Splash" O mulțime de rezultate din care să alegi!

3 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Color Isolation se numește tehnica.
Photoshop, există tutoriale pe YouTube foarte ușor de înțeles.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

1. Instalezi un program (Photoshop, Paint.NET, MyPaint, probabil si gimp, Paint Tool SAI, Manga Studio, Krita Paint; astea le recomand doar daca nu reusesti sa instalezi Photoshop)

2. Deschizi imaginea alb negru in program.

3. Adaugi un layer nou (si il selectezi pe multiply, uneori si overlay) deasupra layer-ului cu poza alb-negru.

4. Pe layerul nou, adaugi culoarea.
Apropo, partea cu coloratul nu e atat de usoara pe cat pare daca vrei sa obtii un efect realist; dar daca nu vrei neaparat ceva spectaculos, merge si cu flat color.
Totusi, umbla si la saturatia culorii de pe al doilea layer, la nivele, adauga umbra, lumina, adauga culori din acelasi range, who knows, ar trebui sa iese bine.

5. Dai export la imagine in format.png sau.jpg/. jpeg.

Bafta sa ai!

| Whiterainbow123 a răspuns (pentru Whiterainbow123):

Mulțumesc pentru funda! Contează mult pentru mine.