| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreun antivirus bun pentru ubuntu/linux?
M-am uitat pe internet si toata lumea zicea ca linux e foarte sigur si ca nu iti trebuie nu stiu ce antivirus dar eu nu am incredere.
Adica in momentul cand navigez pe internet eu nu pot sa am incredere.
Mi s-a intamplat odata cand eram pe windows sa fiu scos de pe site-uri ca aveau virusuri.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Nu sunt asa mare cunoscator dar nu prea ai nevoie de un antivirus, poate doar daca esti super paranoia sa il tii de decor, mai ales pe ubuntu/linux/unix.

Eu am windows si nu folosesc si nu am primit un virus pana acum, folosesc doar ad-blocker pentru browser si functii de no-tracking si private browsing.

Daca tot esti paranoia si vrei musai un antivirus ia-ti Sophos sau ClamAV, eventual un Rootkit Hunter sau CHKRootkit pentru double check-uri. Despre ClamAV m-am interesat si are interfata interesanta, suport pentru o gramada de virusi si malware si o echipa surprinzator de buna, desi sunt italieni parca, se fac update-uri foarte des sau cel putin se faceau ultima data cand am testat programul... big grin

4 răspunsuri:

Nu ai nevoie de antivirus pe Linux. Majoritatea virusilor sunt pe Windows.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

LOL, antivirus pe Ubuntu?
Antivirus pe Windows? (10) altă prostie...
Suntem în 2018, te rog...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți recomand să folosești doar firewall-ul de la ufw.
https://www.digitalocean.com/......oud-server

Bula
| Bula a răspuns:

Linux nu se poate virusa, fiindca pentru instalarea unui program (inclusiv a unui virus) este nevoie de parola administratorului.
Daca instalezi un AddBlock, nici site-urile nu-ti pot afecta browserul cu reclame nedorite.

Iar daca nu functioneaza si un antivirus, sistemul va functiona lejer si pe o configuratie slaba, cu 1-2Gb memorie RAM, procesor simplu (de exemplu un Celeron) si un hard disk mic (20Gb). happy