| MittyBlack a întrebat:

Telefonul meu e Alview P6 Life si am probleme la conectarea la Wi-fi
Gaseste reteaua, insa cand apas pe,, Conectati-va" nu se conecteaza
Datele merg bine
Va rog ajutati-ma

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Maică-mea are la fel un Allview, şi am observat ceva ciudat!
Am băgat parola corectă, funcţionează o zi, două, şi la urmă se deconectează singur, dar rămâne cu parola băgată.
Singura soluţie de moment pe care am gasit-o, a fost să repornesc telefonul şi se conecta automat. Acum, nu ştiu ce să zic. Încearcă şi varianta asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca o conexiune wi-fi nu este suficient de puternica si curata (sunt multe obstacole metalice in zona care atenueaza semnalul direct, iar reflectiile de semnal sunt multiple si mai puternice decat semnalul direct), atunci conexiunea poate ramane "in asteptare" si nu mai functioneaza.
Pentrua reporni conexiunea, trebuie decuplat wi-fi pentru un minut, dupa care repornit.
Daca nu se reuseste din 2-3 incercari, atubci trebuie schimbata pozitia fata de router (vedere directa si cat mai apropiata).