| Ya99smina a întrebat:

Am o problema cu Google play store! Acum ceva vreme am adaugat un card in contul meu de Google play store si am cumparat ce doream. Insa am sters din greseala cardul de pe cont iar acum cand incerc sa il adaug din nou imi da o eroare de genul:tranzactie refuzata, metoda de plata invalida sau nevalida. Am bani pe card si nu este expirat.
Ce pot face?

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Google nu stiu cum sa ii contactezi
dar pe google poti sa cauti:

https://www.google.com/......ps?/search

si primul link spune exact ce am ghicit eu: intreaba la banca!
in momentul in care bagi un card, majoritatea sistemelor de plata iti verifica, cardul in felul urmator: iti retrag 1 leu/euro/$ de pe card, apoi ti-l baga la loc, daca tranzactia e reusita, atunci e cardul valid

daca ai gresit orice cand ai introdus cardul nu mai merge
iar (cu toate ca nu am auzit de asta, nici imposibil nu e), e posibil ca atunci cand ai scos cardul, google sa fi informat banca ca nu mai vrea sa faca tranzactii cu ea, considerentul ar fi ca iti scoti cardul NUMAI daca ai o problema mai mult sau mai putin legala (google pay fiind sigur and all that good SHlT, deci nu ai nici un alt motiv sa, scoti cardul din google)

stiu ca suna total aberant (si eu as face la fel, bag cardul NUMAI cand fac plati pe care CHIAR le doresc, si nu il tin permanent sa fac plati din greseala), insa nici imposibil nu e si nici alta idee mai buna nu am