| AndreiTrifan a întrebat:

Salut TPU,am si eu o întrebare in legătură cu pc u meu, se poate intampla ceva rau cu el daca il țin aprins ziua si il sting doar noaptea! Ziua il țin aprins incontinuu cam vreo 8 ore asa incontinuu,se poate arde ceva la el daca il țin atâtea ore, si daca il închid doar noaptea?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

8 ore e ceva normal pentru un pc.
trebuie sa te asiguri ca temperaturile sunt normale
si ca isi face racirea optim.
daca indeplineste ceea ce am scris poti sa-l lasi si mai mult aprins.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca societatea moderna nu ar functiona fara calculatoare care stau deschise minim 8 ore pe zi

| NLS a răspuns:

Al meu sta deschis in weekenduri, sarbatori sau concedii minim 17-18 ore pe zi.
Esential e ce a zis Gelu, nu conteaza daca e in idle, sau rulezi 8 ore Prime95, DACA ai RACIRE buna pe procesor (cooler, de preferinta aftermarket), il poti lasa zile la rand pornit.
Il poti lasa cat vrei si cu coolerul stock, dar fara sa fie sub stres maxim. (Nu e o certitudine ca se va intampla ceva rau, dar e mai bine sa previi).
Vezi ce temperaturi ai, cu:

CoreTemp x86
http://www.alcpu.com/CoreTemp/php/download.php?id=2
CoreTemp x64
http://www.alcpu.com/CoreTemp/php/download.php?id=3

sau
RealTemp 3.70
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-real-temp/

| Jakye a răspuns:

Salut,
Nu se poate întâmpla ceva rău. PC-ul meu stă deschis foarte mult timp. Aproximativ 16 - 17 ore pe zi. Doar să fii atent la temperatura CPU, sau dacă CPU Cooler funcționează. (Acel ventilator care răcește CPU.)

| beck2804 a răspuns:

Nu se poate intampla nimic rau

Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul de pe care iti scriu acum functioneaza non-stop, de ani de zile.
Cand nu este folosit, intra in standby, dupa care in hibernare. Cand este nevoie, in nici 10 secunde este perfect functional. happy