| Twe3K a întrebat:

am si eu o intrebare!
In momentul actual, dețin un PC in care am: 4 Gb ddr4, 2133 mhz, CL14, 1.2 V
As dori sa fac upgrade la 8 gb. Am gasit o plăcută de ram dar am o problemă :
Plăcuta pe care doresc sa o cumpăr are CL 15, este cumva vreo problema?
Menționez că plăcuțele sunt de la aceeași companie :Hyper X ambele sunt 4 GB cu 2133mhz si ambele sunt 1.2 V
Singura problema este acel CL 14( pe care il am acum) si acel CL15 care doresc sa il achiziționez.
Pot aparea probleme de compatibilitate sau alte tipuri?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu ar trebui sa apara nicio problema de compatibilitate.
CL reprezinta latenta
Latenta memoriei RAM, este timpul de asteptare de incarcare. Cu cat mai mic, cu atat mai bine.
Latenta se masoara in nanosecunde (ns).
Memoria RAM e ca un tabel unde punctele de intersectie a liniilor cu coloanele sunt celulele la care au loc impulsuri electrice (biti, stari de 1 si 0), latenta e timpul de incarcare pe orizontala si pe verticala (pe rand si pe coloana), CAS (Column Adress Strobe - Adresa coloanei la care are loc un impuls) si RAS (Row Adress Strobe - Adresa randului la care are loc un impuls).