| Jokeras1611 a întrebat:

Am si eu o problema...Am instalat DirectX 9 dar in dxdiag imi apare tot DirectX 11.Cineva care se pricepe sa ma ajute...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cand instalezi o versiune de directx, acesta verifica daca ai deja instalata aceeasi versiune sau alta in sistemul tau. Daca ai v11, nu mai poti pune alte versiuni mai vechi, ci doar cele mai noi. Scopul programului este sa se updateze. Un joc sau o aplicatie care va cere directx 9 va functiona si pe versiunea 11, intrucat e mai buna, mai performanta decat cea anterioara.
Daca nu ai probleme cu directx 11, sfatul meu sa sa-l lasi asa. Probabil sunt proceduri de a scoate directx-ul din Windows definitiv, pentru a pune o versiune mai veche, dar asta se impune doar daca versiunea curenta iti face probleme.