| Catalin_Oprita_1989 a întrebat:

Am un televizor BLAUPUNKT BLA-32/133l si un receiver de la Romtelecom(mai nou Telekom) si nu stiu prin ce cablu ar trebui sa le conectez avand in vedere ca TV-ul nu are SCART si nici cele 3 mufe pentru cablurile RCA (rosu galben si alb).In schimb are 3 HDMI-uri, un VGA,un COAX, un CI si un YPbPr

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

In receiver intra cablul de antena, fie el coaxial sau fibra optica. Si ca sa conectati receiverul la tv folositi orice cablu compatibil. Adica daca tv-ul are in spate mufa vga, si receiverul are si el mufa vga, puteti folosi cablu vga, la fel si pentru dvi si hdmi. Diferenta intre ele e calitatea video pe care o pot transmite, cablul coaxial se situeaza cel mai jos ca si calitate, dupa urmeaza scart, vga si dvi, si cel mai bun e cablul hdmi.