| GoodLuck15 a întrebat:

As dori sa achizitionez aceasta sursa:http://www.cel.ro/......CA0NTIm-l/
Are destula putere incat sa tina un sistem format din:
HDD 250GB
Intel core 2 quad q9550 2,83ghz-fara oc
Placa video GTX 770 2gb 256 bit.
8gb ram
2 ventiloatoare de carcasa 120mm
Intreb deoarece placa video consuma de rupe si vreau sa fiu sigur si sa nu o iau degeaba!

31 răspunsuri:
| Adrian926a a răspuns:

Recomand asta http://m.emag.ro/......DD1DS3BBM/

e mult mai buna si e tot 650w

e 80+

| Adrian926a a răspuns (pentru Adrian926a):

De fapt e 88% eficienta happy

| GoodLuck15 explică (pentru Adrian926a):

Totusi pretul nu prea difera si e si Njoy cea de sus find Corsair.
In orice caz, sursa recomandata de tine tine sistemul descris mai sus stabil?

| Adrian926a a răspuns (pentru GoodLuck15):

Da normal tine si placi video care consuma mai mult, practic tie nu iti trebuia 650w, iti trebuia 550-600w si tin sa cred ca ar merge si 500w, dar asta de 650w e ok, in nici un caz nu e prea putin

| Adrian926a a răspuns (pentru GoodLuck15):

Am cautat si placa ta video cere minim 600w, deci 650 e ideala

| GoodLuck15 explică (pentru Adrian926a):

Alea sunt niste valori inutile crede-ma! Daca mi-a tinut cu o sursa noname de 650w timp de 3 luni de cand am pc-u primit de la o cunostiinta, plus cat i-a functionat lui.Deci sa merg pe cea recomandata de tine? Nu de alta dar ma gandesc pe viitor la un upgrade la fx 8300 si o placa de baza asrock cu 8gb ddr3!

| WxRo a răspuns (pentru Adrian926a):

Tu glumesti nu-i asa cu sursa aia njoy? este o gluma! din toate punctele de vedere.

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Si totusi acea sursa Corsair despre care intrebam eu, tine stabil sistemul meu?

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Eu ti-am zis ce sa iei. Daca tu vrei neaparat corsair.E ok si corsair-ul. Sistemul tau nu consuma mai mult de 300 w. Deci e ok

| Adrian926a a răspuns (pentru WxRo):

De ce este o gluma, eu am si e buna

| Adrian926a a răspuns (pentru GoodLuck15):

Da il tine este buna sursa aleasa de tine, eu doar ti-am dat o alta sursa, ai si transportul gratuit daca iei de pe eMAG

| WxRo a răspuns (pentru Adrian926a):

Pentru ca njoy nu este o firma pe mana careia sa-ti lasi componentele.

| AndreiM77 a răspuns:

Totusi, 650w? E mult, la sistemul pe acre tu il ai 450 e arhisuficient.
Adica, procesorul tau are un consum de 95w, hai sa spunem 100w, hdd-ul 10-12w, de memorie ram nici nu mai spun. Crezi ca placa ta video acel gtx 770 are un consum de 500w? sa fim seriosi.
Am gasit ceva super pentru nevoile tale:
http://www.cel.ro/c/M3FQN1ouRV5w

Daca vrei ceva mai special uite asta:
http://www.cel.ro/c/M3FQN1ouPlZX

| GoodLuck15 explică (pentru AndreiM77):

Decat sa iau surse de 450w mai bine iau una cu 100 de lei de 650w.

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Citeste si tu pe net ..si pune mana si ia seasonicul.
http://m.emag.ro/......DR1YK2BBM/
Este 250 lei ...la banii astia nu are rival.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WxRo):

Ce ai breh cu Njoy? Nu sunt ei in aceeasi liga cu Seasonic sau Enermax, dar la cit dai pe ele, sunt decente. Chiar au produse bune low-end.

| WxRo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ah pentru low end e ok...dar la aceeasi bani nu as lua njoy happy sincer

| CPAElites a răspuns (pentru GoodLuck15):

FX 8300? Mai sunt cateva saptamani pana vor aparea noile procesoare AMD ZEN si tu te gandesti la dinozauru ala vechi de 5 ani?

| GoodLuck15 explică (pentru CPAElites):

Daca si fx 8300 e vechi de 6 ani...Tu crezi ca toti au bani pentru noile Zen? Asa daca nu bani erau problema luam un i5 4600k, nu ma complicam cu amd...

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Si Corsairu e cu 15 lei mai mult si e 650w... Daca mi-ar tine sursa mea acel sistem si ar avea si alimentarile separatr optionale adica 1x6 ar fi perfect.

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Tu te uiti doar la w... uita-te si la eficienta.

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

85 in cazul Corsair.In cazul sursei tale as avea nevoie de 2 cabluri Pci E altfel nu vad cum as alimenta placa video

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

?

Are toti conectorii de care ai nevoie.

1 x 20 + 4 Pin
1 x 8/4 Pin
2 x pci
6 x sata
4 x molex
1 x fdd

| AndreiM77 a răspuns (pentru GoodLuck15):

De ce spui asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WxRo):

Ramine de vazut ce electronica are njoy-ul ala in el. BIne, in banii aia gasesti cred si ceva Seasonic sau macar un Sirtec.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Lasa breh prostiile ca nu ai bani, ia si munceste si mai pune deoparte. Zen-uri abia prin aprilie-mai incolo. Eu am vreo 5000 RON cel putin de bagat in procesor-pb-ram, poate si video eventual, deci nu ar fi problema sa imi iau un Kaby Lake i7, dar uite ca astept Ryzenu'. Fiindca de-asta.

| WxRo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact asta i-am recomandat si eu.un seasonic pe care l-am avut si care este o sursa de nota 10. Insa el se uita la numarul de w ..si atat.
Un seasonic de 520 w este 250 de ron (87+ eficienta).Eu cred ca este un pret ok.

| CPAElites a răspuns (pentru GoodLuck15):

Vor avea PRETURI SIMILARE, doar performanta mai mare in acelasi pret.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WxRo):

La pretul ala e super. De cand mi-am luat fanlessu' de 460 m-am imbolnavit de Seasonic si i-am luat si nevestei fix aia de 520. Extrem de silentioasa, stabila, unde mai pui ca la cateva faze la mine intra UPS-ul si la ea nu se intampla nimic, neavind UPS si fiind conectata direct la retea.