| Moggy a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna sensibilitatea boxelor...
Mi-am luat o boxa jbl charge 4 de 30W si scrie ca are sensibilitatea de 80dB.Inseamna ca atat de tare se aude?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sensibilitatea difuzorului (boxei) inseamna capacitatea lui de a se aude (misca membrana) la semnale mici.
In decibeli (dB) se masoara (logaritmic) RAPORTUL de intensitate fata de un reper.
In cazul tau, asta inseamna ca raportul este la puterea maxima este de 30W, iar puterea minima la care raspunde difuzorul este cu 80dB (de 10000 ori) mai mica (adica 3mW).
Acest raport este esential la stabilirea calitatii raspunsului unei boxe, fiind stiut ca distorsiunile cresc cu puterea aplicata. Pentru auditie de calitate, puterea boxelor se alege sa fie de 8-10 ori mai mare ca cel a semnalului primit din amplificator, dar sa raspunda si la sunete cu putere foarte slabe, de 50-100 ori.

Pentru necunoscatori, scara logaritmica in dB este:
3dB = 2x
6dB = 4x
20dB = 10x
40dB = 100x
60dB = 1000x
80dB = 10000x
100dB = 100000x

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Teoretic, da. Practic, e mai mult de atit. https://geoffthegreygeek.com/understanding-speaker-sensitivity/

| Algo098 a răspuns:

E ca un randament de transformare a puterii primite de la amplificator in sunete. Daca are mai putini dB consuma mai multa energie pentru a scoate un sunet de o anumita putere fata de o boxa ce are mai multi dB.