| th3fla39 a întrebat:

Azi mi-am cumpărat un calculator Intel si nu găsesc un driver de grafica pentru procesorul lui Intel(R) Pentium 4 3.00 ghz 2.99 ghz.
Am uitat sa va spun că am Windows 7 32 bit.
Va rog spuneti-mi și mie cum se numește driver-ul!

8 răspunsuri:
| qLiNn a răspuns:

Incearca sa te folosesti de windows update, cu siguranta va downloada si gasi singur driverul necesar!

| vmalex21 a răspuns:

In general driverele astea sunt disponibile pe siteul producatorului la fel precum tot acolo in 90% din cazuri gasesti si detalii.

| xerxes1 a răspuns:

Acum 15 ani se gaseau pe site-ul producatorului.

| sierra1 a răspuns:

Microporcesorul nu are nevoie de driver. Partea video da și pentru asta ar fi nevoie de numele plăcii sau a chipset-ului video (onboard). Sau incearcă o scanare onllne pentru drivere:
https://www.drivereasy.com/online-scan/
sau folosești un program ce-ți caută automat driverele necesare: ex: driver magician

| RAY a răspuns:

Nu exista calculator Intel, ala e procesorul Intel, si daca e nou ce cauta win 7 pe el sau pe 32 de b

| BostanDaniel1974 a răspuns:

3Dp_Net

| flixbuster a răspuns:

1. Daca procesorul e cel care zici tu, atunci ai un procesor de 14 ani - anul viitor il dai la liceu;)

http://ark.intel.com/compare/27497,27508

2. Spre deosebire de (unele) procesore mai noi care au si placa video in ele, pe vremea aceea placa video era doar pe placa de baza sau separata. Asadar, trebuie sa ne dai fie modelul placii de baza (daca ai placa video on-board), fie modelul placii video (daca este o placa separata) pentru a putea sa iti spunem "cum se numeste driver-ul".

3. Nu stiu cati bani ai dat pe acel calculator dar performanta lui este jalnica in ziua de astazi. Iar consumul procesoarelor Pentium 4 bazate pe arhitectura NetBurst este mare, la fel ca si caldura degajata. Cand s-a ajuns ca nu termina de pornit PC-ul si se inchidea ca procesorul sarea de 100 grade Celsius, Intel si-a scos capul din fund si a luat arhitectura Core (dezvoltata initial pentru segmentul mobile) si adus-o si pe segmentul desktop.

| andrefrancais a răspuns:

Foloseste aplicata 3dpchip