| anonim_4396 a întrebat:

Cunoaste careva un service de computere care poate prelua echipamentul pentru a-l repara? Am o placa de baza stricata care nu mai porneste.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Din ce oras esti? E foarte greu de diagnostificat o placa de baza; daca ai un rezistor, ceva usor vizibil, e mai usor si necostisitor; in functie de vechimea/modelul placii de baza, si a service-ului, poate iesi mai bine cumparandu-ti alta noua sau sh.

Bula
| Bula a răspuns:

Placa de baza este in sine "o piesa" bloc, care - de regula - se inlocuieste (asemenea placilor de extensie, sursei sau unitatilor de discuri).
Sunt foarte putini electronisti care repara aceste componente fiindca:
1. Nu se gasesc documentatii tehnice (scheme electonice si logice)
2. Putine piese electronice se gasesc comercializate (in majoritate doar condensatoare eectrolitice)
3. Costul aparaturii de depanare ar fi foarte mare, ceea ce face ca, costul depanarii si repararii ar fi compatibil cu pretul unei placi noi.
Din aceste motive, in Romania gasesti foarte putini sau chiar deloc care se ocupa cu repararea blocurilor componente ale calculatoarelor. Cauza este identica si in cazul depanatorilor TV si altor echipamente electronice de duzina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CM7YRE):

Sunt din Constanta