| BostanDaniel1974 a întrebat:

daca am 28 mb viteza la net e buna?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"mb" nu este unitate de masura.
Ori "Mb" ori "MB".

Adica un megabaud nu este egal cu un megabyte...

Ofertele sunt in megabaud, dar multe masuratori sunt in megabyte, ale caror raport este de cca. 1:10 (mai exact 1:9).

Daca ai viteza de 28 megabyte, atunci este foarte bun, iti pot merge filmele HD foarte bine, iar 1 Gb poti descarca in cca. jmat de minut. Insa cu viteza de 28 megabaud filmele HD au lag-uri, trebuie sa reduci mult rezolutia sa nu fie sacadate, cu intreruperi. Iar descarcarea de 1 Gb poate dura chiar 4-5 minute.

Dar nu numai viteza conteaza, ci si calitatea semnalului, mai exact viteza de raspuns (Ping).

27 răspunsuri:
| Kinda a răspuns:

Daca pe calculator cu ajutorul wifi-ului avem media generala pentru descarcarea lucrururilor de pe net e de aprox 38 mb, iar de incarcare e de 82, pentru un telefon as zice ca e ok, daca e pentru calculator nu, mai ales daca ai cablu pus atunci chiar e o problema.

| Xenoverse a răspuns:

La 28 mb merge cu viteza melcului.

| RAY a răspuns:

28 mbs la descarcare? eu am internet de la rds 500 mbs si prind vreo 70/80 mb per sec maxim la ei pe site ca asa prind intre 5 -20 mbs maxim

| BostanDaniel1974 explică (pentru Xenoverse):

De ce cu viteza melcului daca descarc un film de 500mb in 5 minute nu e bine?

| costelus323 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Pe telefon este bine!
Pe calculator nu!

| Kinda a răspuns:

Ray ai facut testul? si iti reamintesc ca prin wifi, prin cablu prind si eu atat.

| RAY a răspuns (pentru Kinda):

De exemplu acum descarc un t cu 25 mbs per secunda, eu spun ca e o viteza foarte buna. plus ca ascult si muzica pe Youtube plus TPU, as putea sa am si 1 gb dar nu vad rostul, in fine depinde si de unde descarci, de server

| RAY a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Depinde de unde descarci acel film, sunt servere care sunt full si uplodul e mic, tu cand descarci ceva practic conteaza cu cat uplodeaza acel server, degeaba ai tu 1 gb daca acel server are o viteza mai mica

| ROB3RT89 a răspuns:

Poate vrei sa zici ca dawnloadezi cu 28mb/s.
Netul probabil e de 300 mb!
Daca tu zici ca descarci un film de 500 mb in 5 minute, cred ca nici un 1mb/s nu ai!
Probabil pe unu FHD sau 4k stai ore intregi.
Fa un test de viteza aici si zi exact cat ai => http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/testeaza-ti-viteza

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa testul pe speedtest.net si mai discutam dupa aia. Ca idee, FL 300 de la RDS - http://www. speedtest.net/my-result/6736090872

Răspuns utilizator avertizat
| BostanDaniel1974 explică (pentru Bula):

Daca am facut textul iar PING e undeva de la 8 la 10 si downloadul urca la 30

| BostanDaniel1974 explică (pentru ROB3RT89):

Am facut testul si cu diginet imi duce pingu tocmai la 70 nu cred ca e bine

Bula
| Bula a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Nu teXtul, ci teStul... tongue

Daca ai testat prin router, atunci viteza redusa poate fi de acolo. Scoate cablul de internet de la intrarea in router si baga-l direct in calculator, sa masori asa.

Daca (si) prin cablul de internet bagat direct in calculator PING-ul este peste 30, atunci anunta ISP-ul, sa verifice linia.

Pe ce retea esti conectat si ce cablaj?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Ce scrie la dawnload si upload?

| BostanDaniel1974 explică (pentru ROB3RT89):

La download scrie 30 mb/ps sila upload 9, 60

| BostanDaniel1974 explică (pentru Kinda):

Nu am cablu

| ROB3RT89 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

E foarte slab, extrem de slab!

| BostanDaniel1974 explică (pentru Kinda):

Nu sunt conectat cu cablu

| BostanDaniel1974 explică (pentru Bula):

Nu am cablu conectat la laptop

| BostanDaniel1974 explică (pentru ROB3RT89):

Crezi eu am vrut sa vad cum si in ce fel avand in vedere ca laptopul are vreo 7 ani eu cred ca merge destul de bine

| BostanDaniel1974 explică (pentru Bula):

Sunt la fastweb in roma cablaj fibra bineinteles

| ROB3RT89 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Eu m-am referit la viteza internetului, nu are treaba laptopul cu asta!

| BostanDaniel1974 explică (pentru ramon2473):

Daca zici tu ca e buna inseamna ca e bine

| BostanDaniel1974 explică (pentru ROB3RT89):

Da am vrut sa fac o diferenta intre Italia si Romania avand in vedere ca Romania e cea mai tare in viteza netului

Bula
| Bula a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Inteleg ca ai viteza de 28 Megabaud/secunda prin conexiune wi-fi = foarte buna, iar PING de la Roma pana la Digi este absolut natural (spre SUA sunt servere cu PING peste 2-300 si functioneaza spre lume).

Răspuns utilizator avertizat