| anonim_4396 a întrebat:

Funda! am 2 boxe akay, cu 2 difuzoare de bass intr-o incinta, si am observat ca la una dintre ele (numai pe melodia asta am auzit)difuzorul de bass jos la melodia cabron eu si iarna sunt pe val se aude un zanganit(aproape indentic cu acela de a dat incet cu lingura intr-o farfurie)am dat sita jos am apasat pe el si nu freca(nici nu ma asteptam nu se auzea a frecat)dar numai la inceputul si sfarsitul melodiei face cand e bassul ala liber, dar prima data, primele 3 frecvente de bass dupa mai sunt inca 3 si nu se mai aude, am incercat si melodia originala de pe youtube acelasi lucru.

dar intrebarea e :se poate arde / ( ca pe mine nu ma deranjeaza nu mai daca stai foarte aproape de boxa auzi)? merita sa il duc la reparat? repet nu se aude a frecat a barait! dau funda la cel mai bun raspuns!

Am uitat sa precizez ca incepe sa se auda cand amplificatorul este solicitat cam 78% (sunt pereche amplificator-boxe)este vorba despre akay as100ra-311

1 răspuns:
| Zoricutzu a răspuns:

Părerea mea e că orice distorsiune care apare la un volum mai mare (adica atunci cînd se solicita amplificatorul mai mult) trebuie evitată cît mai mult posibil în sensul că dacă apare la un anumit volum ( iertatimi exprimarea "de lemn" dar așa se numește butonul în termeni tehnici "de la care se dă mai tare" atunci respectiva poziție se va considera volum maxim!
Pot spune că și proiectantii au limite, adica există și rebuturi, cauzate probabil din cauza materialelor, erori de execuție...