| VikingBoss1995 a întrebat:

Gtx 1080 ti vs Rtx 2080 ti.Care este diferenta intre fps-uri intre ele?

Răspuns Câştigător
35 răspunsuri:
| VikingBoss1995 explică (pentru RAY):

Ms!

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/user/gbuhnici
isi recomand acest canal

| NLS a răspuns:

Chiar aseara m-am uitat la mai multe teste si review-uri, fratele meu e interesat de 2080 Ti, dar il doare inima sa dea 1400 euro, asa ca am vrut sa vedem diferente clare.

Si diferentele sunt minim 15, maxim 30 FPS uri intre cele 2 (in functie de aplicatie / joc).

Pe FullHD diferenta e mai mica, pe 4K se vede mai accentat ca noua serie "promite".

Daca ramai la FullHD, o 1080 Ti iti va asigura FPS-uri generoase in orice va aparea in urmatorii 3 ani.

2080 Ti merita daca vrei 4K cu mai mult de 30 FPS, RTX (somewhere in the future), VR...

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

Exista cineva atat de dus incat sa dea atatia bani pe o placa video? Presupun ca da din cate citesc pe aici.

| NLS a răspuns (pentru Endoryus):

Vrea si racire pe apa custom la procesor si video, + lumini RGB.
Deci pe total, in jur de 4100 euro, la limita.
Insa are PC ul din 2009 in mare, a facut niste upgrade-uri dar nu majore
(procesor, placa de baza si HDD sunt cele de acum 9 ani, si practic si sursa a avut-o pana luna trecuta, cand a luat una cu probleme de la mine, mai mare (porneste doar dupa multe incercari) ).

Banii lui, fericirea lui, nu ma opun, desi eu unul nu as da chiar atat. pentru niste jocuri. (nu e nici YouTuber)

Eu am ceva din 2011 (placa video e din 2013), si mai astept vreun an pana sa fac upgrade, (nu vreau sa schimb tot; doar procesor, placa baza, ram si poate video).

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

Cati ani are?

| RAY a răspuns (pentru Endoryus):

Nu uita de noua functie Ray Tracing

| NLS a răspuns (pentru Endoryus):

29 fara o luna.

1900 euro pe luna net (+ mai ales vara, cate un ciubuc; ieri a facut 150 euro de exemplu), are masina dar nu o foloseste mult pentru ca are masina de la firma, (oricum consuma foarte putin a lui), si nu plateste chirie, doar utilitati.

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

Fara suparare dar degeaba ii are. Daca avea vreo 19 20 ziceam ca poate e varsta de vina dar asa? Am schimbat si eu cateva componente in pc-urile mele in ultimii ani. Dar am ajuns la concluzia ca degeaba o fac. Degeaba am dat banii pe placa video acum un an ( care e mai de doamne ajuta). In rest, celelalte nu sunt prea scumpe. Si asa, degeaba le-am luat. Jocurile ocupa prea mult din munca mea ca sa mai am chef de jocuri video si acasa. E ca bucatarul care e satul dupa ce sta 5 ore in bucatarie sa faca nu stiu cate delicatese. Asa si la mine. Mi-a trecut frenezia de " cat mai mult FPS, toate sa fie super mega ultra" si rahaturi de genul. Daca stau sa ma gandesc mi-a venit mintea la cap si cand am cumparat GTX 1060. Nu vedeam marea diferenta intre ea si 1080 dar naiba sa ii ia. E bine ca fratele tau nu intra in grupul celor care cumpara BMW dar nu au bani de benzina.

| Endoryus a răspuns (pentru RAY):

A?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Era un copil pe aici care se lăuda cu un pc de 1500 euro și punea întrebare: ''care sunt realizările voastre în viață'' iar la realizările lui punea pc-ul. rolling on the floor

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Faceam misto daca nu scriai copil. Cu acel cuvant ai omorat totul in mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Copil cred eu că era

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte probabil sa fie copil. Si un ratat rasfatat. Cati au in Romania bani de un pc atat de scump? Majoritatea masinilor valoreaza atata acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Nici chiar așa

| NLS a răspuns (pentru Endoryus):

Are Audi din 2012 1.9, motorina, dar umbla cu VW Transporter mai mult.

Eu mi-am luat de curand o Quadro K4000 cu 120 euro de pe ebay, pentru ca nu jocurile fac obiectul distractiei mele.
Inainte am avut gtx 770 4G (340 euro parca). Aceeasi placa (770) o are si el.

Cand va fi, voi trece la P4000 care acum e 800 euro. Sper sa mai scada sau s-o gasesc pe ebay la pret mai decent.

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

Meh. O sa ma mai uit la placi video cand VR o sa fie ceva calumea. Am jucat ceva acum cateva luni. MI se facea rau ( la propiu si figurat) de la cat de prost optimizat era jocul. Viitorul e aproape totusi.

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

App. Mi se pare totusi amuzant ca trebuia sa specifici mai sus cat castiga sau ce masina conduce. Ma intreb de ce oare dar am o mica presupunere laughing.

| NLS a răspuns (pentru Endoryus):

Am concretizat doar pentru a intelege ca nu e in acele cazuri speciale cand te imprumuti la banca sa-ti faci PC de ´nspe mii de ce-o fi.
De acelea mi-e mila. De el, nu. I s-au pus piticii cu apa si placi video scumpe, n-am putut sa-l opresc. (am incercat macar sa il conving sa ia un 1080 Ti care e cu vreo 650 e mai ieftina, nu prea vrea).

(citeam ieri pe aici ca cineva de 5 ani isi dorea iPhone (minim 6). si sora-sa cauta o replica, sa-i faca pe plac. Bine, e greu sa ii explici unui copil ce e un sacrificiu, dar chiar asa de rau s-a ajuns? )

| Superior a răspuns (pentru NLS):

Cat consuma? Sunt interesat de ceva sport dar economic.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=o1DoG6uTYBg&t=197s

un review foarte bun

| Endoryus a răspuns (pentru NLS):

Pentru acum 1080ti e arhisuficienta. Dar, fiecare cu boala lui.

| NLS a răspuns (pentru Endoryus):

Inca mai duc tratative cu el pana apar procesoarele noi.
S-ar putea sa-l conving sa ia 1080 Ti, insa prin Germania au cam disparut firmele de renume din stoc.
De Palit, Zotac sau INNO3D nici nu vrea sa auda.

Momentan este un Asus pe stoc, varianta stock cu un singur ventilator turbina (oricum nu conteaza racirea, caci vrea pe apa), in acela imi pun speranta.
Eventual 2 de la PNY si un MSI.