| Info132 a întrebat:

Imi puteti explica diferenta dintre tipul de data CHAR si CHAR* in c++? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Mircea23592071 a răspuns:

Cauta char si char* pe google si vezi ce zice si ce este, dupa vezi si c++ si gasesti singur diferentele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Char reprezinta un tip de dat care poate stoca un singur caracter.
Char * este un pointer la char și retine adresa de memorie a caracterului. În funcție de cât spațiu aloci pointer ului char* poate deveni un array de char uri. Învață pointer ii ca să înțelegi