| george2431 a întrebat:

Mi-am facut un virtual machine folosind virtual box, intrebarea este: daca vreau sa testez anumiti virusi in virtual machine, imi afecteaza calculatorul/ windows-ul pe care il folosesc in mod normal?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Riscul e destul de mare.
Măcar să nu îl legi la rețea, dacă e ceva, să rămână doar la tine!

| flixbuster a răspuns:

Da, poate afecta un alt sistem daca:
1) ai writable shared folders intre host si guest;
2) ai writeable shares pe host sau orice alt computer din retea cu host-ul, vizibile pe guest;
3) folosesti removable media (USB, floppy, etc) in guest si apoi o re-folosesti pe host sau orice alt computer.

Răspuns utilizator avertizat