| Yoloo4437 a întrebat:

placa mea de baza este FM2-A55M-E33, ce recomandari de procesor aveti? ( eventual si placa video, inca sunt cu cea incorporata deoarece este destul de ok)

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Din păcate placa de bază respectivă este FM2 și nu FM2+ așa că nu o să mai găsești procesoare în magazine, mai ales nu quad-core.
Recomand, dacă găsești, un Athlon II X4 740, 750 sau 750K.
Dacă o să rămâi pe FM2, recomand să îi reduci tensiunea de alimentare de la 1.35V la 1.25V pentru a reduce consumul cât și căldura emisă de procesor.

Însă în cazul tău recomand să te muți pe altceva.
Recomand să te muți pe Intel socket 1151 și să găsești o placă de bază cu chipset H110m care să suporte procesorul G4560 (majoritatea suportă acel procesor). Singurul inconvenient este că va trebui să cumperi RAM DDR4, dar se merită acest upgrade.
Iar ca placă video, recomand minim ori RX 460 ori GTX 1050 TI.
GTX 1050 TI este puțin mai bună față de RX 460 dar și costă mai mult.

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Ce buget ai?
Ce sursa ai?