| DoBrOOO2001 a întrebat:

Recent am primit cadou un laptop Asus X540S si nu stiu ce sa zic despre procesor. Nu este asa puternic. Sau mi se pare mie, oricum. As vrea sa ii schimb procesorul si din cate am citit pe net ar avea soket FCBGA1170 stie cineva procesoare bune cu soketul acesta? Cum ar fi un i sau ceva

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Laptop-urile sunt facute pentru mobilitate nu performanta, mai ales in zona asta de pret. In opinia mea este prea costisitor si inutil sa schimbi procesorul. In mare parte, configuratia laptop-ului este aleasa foarte precis. Adica are componente targetate pentru un anumit tip de activitate, de ex office, multimedia si asa mai departe. Asa ca degeaba schimbi doar procesorul si ramane cu o placa video slaba si ram putin.

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Nu poti schimba procesorul, este lipit pe placa de baza, in jocuri nu ai ce sa faci, dar pentru viteza in general cat sa iti mearga bine windows-ul poti sa iti montezi un ssd in loc de dvd-rw ca oricum toata lumea baga windows-ul pe stick.