| xRadu a întrebat:

Salut, am nevoie de un sfat de la experti... Daca am un laptop MSI CX500, si am un procesor Dual-Core de 2.3 GHz, si as vrea sa schimb procesorul cu unul mai performant. Imi puteti da o lista cu niste procesoare bune care sa fie compatibile cu laptopul meu?, rog sa raspunda doar cei care stiu

Răspuns Câştigător
| viavo a răspuns:

Salut! Te duci la service si le spui ca ai nevoie de un procesor pentru notebook pentru slot PBGA 478 pini sa fie mai mare de 2.3 cred ca cel mai tare suportat de notebook-ul tau e de 3.5 plus GHz

5 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Nu stiu cam cati sunt experti pe aici care sa iti spun. cel mai bine te duci intr-un magazin de calcluatoare care vand si piese si le faci o intrebare. nu te costa nimic si atunci iti faci o parere despre ce ar fi bun si cat costa.

| maus12 a răspuns:

Nu se merita mai bine videl si cumparati unul mai performat costa mult manopera plus procesoarele de la MSI su scumpe atat secon cat si noi... Sfat prietenesc

| Seby90 a răspuns (pentru maus12):

Prostia ta te depaseste, msi nu face monitoare, asambleaza laptopuri.

Cat despre intrebare, laptopurile au procesoare speciale facute in asa fel incat sa consume putin si sa degaje putina caldura, au socketuri la fel de speciale iar schimbarea unuia este pe atat de dificila pe cat si scumpa, de ce? Pai la noi in tara sincer nu stiu nici un dealer care vinde procesoare de laptop (poate ma insel si o fi vreunul mic si obscur). Practic, cand cumperi laptop, ce platesti aia primesti, nu te astepta sa faci upgradeuri, poti face upgrade la : HDD si RAMI, poate, subliniez, poate placa video, dar adesea este greu.

Vinde-l, ia banii, cumpara-ti o placa de baza Intel, un procesor dual core i3 (sau o sa ma contraziceti si o sa spuneti ca are 3 core?) foloseste placa integrata de pe procesor, o sursa decenta (pentru viitoare upgradeuri), presupun ca ai o carcasa prin casa si scapi ieftin, vreo 10 milioane. In timp iti pui ce minunatii vrei tu pe el pentru ca poti adauga piese care cum cand vrei.

| maus12 a răspuns (pentru Seby90):

Intereseaza-te asshole

| Mdl_Madalin'u_1996 a răspuns:

Vindel.