| Username55 a întrebat:

Stiti daca pot mari semnalul si viteza conexiunii de internet prin intermediul acestui dispozitiv : http://www.emag.ro/......EW7KKBBBM/

Mentionez ca nu detin routerul care emite semnalul dar cunosc parola!

OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

O sa ai viteza pe care o are acel vecin. Daca el are router de 10Mbps de unde sa ai tu 20. In plus daca foloseste si el o sa iti scada si tie viteza. Acel dispozitiv trebuie pus undeva unde tu ai semnal destul de bun, cum am zis, el are nevoie de semnal pentru al putea trimite mai departe. Semnal bun inseamna peste 1-2 liniute. Da, trebuie configurat.

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Aria de semnal da, viteza nu. Si vezi ca e ilegal sa furi internet de la vecini.

| Rommeo a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu este ilegal daca acea retea este libera. Ilegal este daca incearca sa sparga parola vreunei retele.

| Username55 explică (pentru CuriousStuff):

Adica...de exemplu : daca acum am 1 liniuta la semnal, cu ajutorul acestui dispozitiv o sa am 3-4 liniute?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Rommeo):

Chiar daca o retea este neprotejata de parola si tu nu ai aprobarea proprietarului nu ai voie sa intrii pe ea. Sau cel putin asta spunea legea cand am verificat eu ultima data. Poate s-a mai schimbat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Username55):

Daca pui acel dispozitiv undeva unde tu ai cel putin 2-3 linii de semnal, prin apropierea lui o sa ai si full. Dar trebuie sa fie intr-o zona in care sa prinda si el semnal bun de la primul router.

| Rommeo a răspuns (pentru CuriousStuff):

Aerul de pe strazi si din jurul locuintelor nu e proprietatea nimanui, deci ce este transmis neparolat este emis in public. Cine nu-si ia absolut nicio masura de protectie sa nu se mai mire ca intra lumea pe conexiunea lui de internet.
Nu este ilegal, spatiul respectiv aerian nu este proprietatea personelor fizice, ci este public.
Faptul ca ei aleg sa emita WiFi neprotejat in acel spatiu, este 100% problema lor.

| Username55 explică (pentru CuriousStuff):

Deci...daca iau un astfel de dispozitiv, il asez acolo unde acum captez semnal de 1-2 liniute si am o viteza de 20 Mbps, dupa ce incep sa il utilizez voi avea 4-5 liniute si o viteza marita?
- apropo trebuie sa configurez ceva de la router?

MULTUMESC ANTICIPAT!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Rommeo):

E o chestie foarte dezbatuta, nu e nimic cert, dar prin tarile civilizate poti sa iti iei o amenda marisoara daca te conectezi la retele de wi-fi fara aprobabrea ownerului. Tu prin asta FURI internet. Nici fructele expuse in fata magazinelor nu sunt pazite de nimeni, dar asta nu inseamna ca sunt gratis sau le poti lua. Si asta se inampla chiar la retele fara nicio parola, aici vorbim de una portejata doar ca Sebi stie parola.
https://www.techdirt.com/......rime.shtml