| andreyy231 a întrebat:

Vreu sa instalez windows 7 si nu stiu cum sa impart memoria (vreau sa fac partitia C si D atat).
Am 4gb ram si 500gb hardisk.
Va rog sa imi spuneti cum impart memoria, ex acolo c pui 2gb si in d pui 1 gb (ex ). Funda mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Partitionarea hardului (500 gb) se poate face in procesul de instalare Windows 7.
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa te gandesti cum imparti spatiul disponibil in 2 partitii. Poti alege sa lasi 100 gb pentru C, iar 400 gb pentru D (sau 200 gb pentru C si 300 gb pentru D - in functie de necesitati). E bine ca informatia importanta sa stea pe partitia D, de aceea este recomandat ca ei sa i se aloce un spatiu mai mare decat C (pe C se instaleaza sistemul de operare si celelalte softuri necesare).

https://www.youtube.com/watch?v=PsveMWRdNxo

De la 1:30 iti arata pasii pentru partitionare.
Atentie la valoarea introdusa pentru fiecare partitie (e trecuta in mb, nu in gb)
100 gb inseamna, in principiu, 100.000 mb
200 gb inseamna 200.000 mb
300 gb = 300.000 mb
Aceste valori se trec atunci cand se creeaza partitiile si te intreaba ce dimensiune sa aiba acestea (200.000 mb, 300.000 mb si tot asa mai departe - depinde cate partiii faci).
Prima partitie creata la fi C, iar restul spatiului ii va reveni lui D, atunci cand formezi a doua partitie. (in cazul tau).

1 răspuns:
| Sufletzelll a răspuns:

E de ajuns 60gb (cu cat e mai mare cu atat mai aiurea) pentru partitia c (60000 mb. selectezi la instalare). cand instalezi un joc sau cv. selectezi d: (jocuri) https://imgur.com/9dZfuzZ iar in partitia Multimedia iti faci ordine gen asa: https://imgur.com/lH7m1JR