| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa scanez niste documente. Ele pot fi scanate doar in format pdf?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multe imprimante (a mea care este Epson) scaneaza in PDF. In programul ei am gasit o setare care ajuta sa salveze in format jpg. Daca nu reusesti poti sa deschizi Paint si fisierul PDF. Dai copy pe PDF si Paste in Paint si le poti slava in png sau jpg.

Bula
| Bula a răspuns:

Scanner-ele foto-copiaza IMAGINEA documentului.
Ca urmare, salvarea primordiala este intr-un format de imagine, de regula JPG.
Unele programe de scanare au capabilitatea /optiunea de a crea si fisiere PDF, in care incorporeaza imaginea /imaginile scanate, asemanator cum se incorporeaza o imagine intr-un document.

| Bizon95 a răspuns:

NU
pot fi scanate NUMAI in format imagine
dar multe pot salva si ca pdf
mai ales imprimantele care au fanta deasupra, in care poti sa bagi si sa scanezi mai multe foi consecutiv, nu sa o pui pe fiecare separat (iti face un pdf cu toate imaginile)