| Pietricel a întrebat:

Un prieten vrea sa își ia un proc.+placa video. Vrea sa știe daca se va face bottleneck. Placa video e aceasta: http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ iar procesorul ăsta: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/skylake-core-i3- 6100-370ghz-box/ Fundaaa băăăi!

2 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Deci de nu am citit "Salut! Un prieten vrea sa își ia un porc" =) un porc ce face bottleneck =)... nu va face ca i3 inca duce o placa tare, pe la 60% in jocuri. Am mai vazut deci nu inventez. Daca era dualcore 2 threads facea ca statea 100% si nu mai avea de unde scoate putere. De exemplu daca ai 8 threads i7 cpu sta la 20% in jocuri. Daca ar fi 16 threads ar sta 10%. Normal jocurile cer placa video 80% si procesor 20% cam asa.

| SilviaDulcik a răspuns:

Iti recomand sa mai astepti pana apar placile video noi de la AMD, seria RX 400.
Si o sa poata prietenul tau sa iti cumpere RX 460 cam la acelasi pret cu acel R7 360.
RX 460 ar trebui sa aiba aceeasi performanta cu R7 370.
Nu numai atat dar o sa aiba si un consum mult mai mic.
In legatura cu procesorul, depinde de joc dar in orice caz daca o sa ramana cu o placa video mid-end, nu o sa aiba probleme de bottleneck.