| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Salut vreau sa imi fac un fel de lampa si vreau sa leg cam 10-12 LED-uri in serie (ledul din link-http://www.mivarom.ro/......ent-p-2457 ) si eu as vrea sa le leg la o baterie de 9V. Ce fel de rezistor imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Presupun ca vor fi 2V/led. In serie se vor putea pune la 9V, maxim 4 leduri = 8V din care ramane 1V pe rezistor si la o intensitate de 20mA, rezistorul va avea 1V/20mA=0.05Kohmi = 50 ohmi, deci se va alege un rezistor de 47 sau de 56 ohmi. Caderea de tensiune de 1V pe rezistor e cam mica si pentru o stabilitate mai buna a curentului ar trebui marita ceea ce ar insemna sa punem numai 3 leduri in serie si vor ramane 3V pe rezistor, iar la un curent de 20mA, rezistorul e 3V/20mA=0.15Kohmi = 150 ohmi.
Bateria de 9V are capacitate mica, sa zicem 200mAh, deci nu va tine prea mult.

Curentul trebuie masurat si apoi se alege valoarea rezistorului pentru mai multa precizie.

Niste leduri albe ar lumina mai bine.