| Rommeo a întrebat:

Salut vreau sa-mi iau acest laptop Asus X55c (procesor i3 2370M) de la o cunostinta il vreau pentru orice altceva mai putin pentru jocuri, nu ma pasioneaza. Ce parere aveti la 900 ron merita sa-l iau? Multumesc.

8 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Nu, ala face maxim 600 lei. Poate il negociezi la 500 avand in considerare ca e si vechi. Nou e vreo 1000 lei.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Deci mai bine varianta cu packard bell-ul sa inteleg

| DryIce a răspuns (pentru Rommeo):

Da lol, ala e de 2 ori mai tare. I5 e mai bun decat i3 evident, si clockul la ala era mai mare. Degeaba nu te joci, procesorul daca are viteza mare ajuta si la deschis foldere mai repede, pagini web, etc. + ca ala avea si o placa video bunicica.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Da dar si ala cu i3-ul, i se poate face si la ala un upgrade de procesor la un i5 sau i7.

| DryIce a răspuns (pentru Rommeo):

Pe laptop nu merge upgrade la procesor din o gramada de motive. Se poate face la hdd, rami, cooler, pana si placa video externa, dar cpu nu. Si drd rom se poate. Cpu nu. Si nici placa de baza. Daca schimbi tot mai bine iei laptop nou. Sry.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Nu esti bine informat, eu detin un Acer aspire 5742z care avea un procesor Intel P6200 si i-am facut upgrade (acum un an si ceva) la un i3 si merge ok. Sunt si laptop-uri cei drept care nu suporta upgrade de procesor.

| Rommeo explică:

Gata m-am lamurit, m-am gasit azi cu posesorul laptop-ului si nu l-am mai luat. Se incingea foarte tare, doar cu youtube-ul pornit avea temperatura pe procesor la 92 de grade, nu mai zic ca daca mai voiam sa mai fac si altceva cred ca lua foc.

| DryIce a răspuns (pentru Rommeo):

Daca se pune alt procesor se face bios nou, majoritatea sunt blocate de asta zic. E problema din bios. Da daca tu ai putut inseamna ca o fi fost ceva bios unlocked. Ai acces si la voltaj la el? normal clockul se pune din bios. De asta e complicat. Poate la cine ai dus a facut alt bios software special pentru cpu. Precis te-a costat vreo 500 lei. Mai puneai 500 si luai unul gata cu i3. Mai e si watii la sursa, daca inainte era de 30w sa zicem si ai pus de 50w poti praji placa de baza.