| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau un laptop pentru programare in special, chiar daca sunt la inceput vreau sa pot lucra fara probleme in Visual Studio de exemplu...deci ceva cu procesor bun si RAM macar 8gb cu posibilitate de upgrade. Care dintre astea 3 modele ar fi mai potrivite? Astept si alte sugestii, daca aveti, in zona asta de pret (+/- 3000lei).

https://www.flanco.ro/......e-dos.html

https://www.emag.ro/......D2RRW8BBM/

https://www.emag.ro/......D13Q5SBBM/

Am gasit si ceva cu I7 pe el (cele de sus au toate I5) care mi se pare super ok:

https://www.emag.ro/......DFTX0GBBM/

Funda

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

M-am uitat peste alegeri insa nu vad ceva convenabil si relativ ok pentru ceea ce vei face.
Deci, laptopul perfect trebuie sa aiba (cu cautarile te descurci tu).
-un i5 de o generatie cat mai noua, dar preferabil un i7 tot de generatie noua.
-8-12-16gb de ram, preferabil 8 la inceput si inca 8 dupa, vei vedea ca vei avea nevoie de cat mai mult ram poaibil, de frecvente relativ mari.
-placa grafica neaparat nVIDIA de la 1050 in sus si daca se poate cu peste 2gb VRAM, ce iti da Intel este destul de slab si nerecomandat pentru ce vrei tu.
-stocare: HDD neaparat caci cu SSD-urile o vei duce tu bine si rapid, dar vei plange dupa stocare mult, mult si bine; de aceea recomand un HDD 1TB si optional un SSD daca iti permiti.
-cat mai multe porturi, vei avea nevoie de ele: 2 sau macar 1 usb tip A sau 2 sau cum le-o mai zice sau mai multe, restul pot sa fie tip C sau 3; sa aiba HDMI, mufe Jack pentru casti cat si pentru microfon
-cum bateria nu va fi importanta caci munca asta nu se face pe baterie, sa fie una decenta cat sa tina 3-4 ore.
-optional placa de retea cu dual band, va fi utila candva.
-sa aiba unul sau mai multe ventilatoare care sa fie relativ puternice (de sunet nu cred ca mai vine vorba, trebuie sa faci si compromisuri)
-ecranul daca se poate cu o frecventa de refresh de minimum 60Hz
-sa nu fie in niciun caz notebook sau cu ecran tactic ca te vor taxa la bani desul de mult.
Daca mai ai intrebari, sunt mai mereu pe aici.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Mersi mult de sfaturi! Intrebarea ar fi, conteaza asa mult placa video daca e dedicata sau nu? Ultimul model, ala cu I7 de ultima generatie are placa video Intel integrata, HDD de 1Tb+SSD, 8gb RAM deci avand in vedere bugetul meu mi se pare best buy...

https://www.emag.ro/......DFTX0GBBM/

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu iei niciodata cu doar placa grafica integrata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

But...why?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca placile grafice integrate sunt... integratewinking în procesor, si sunt net inferioare unor placi grafice dedicate; cele integrate sunt acolo pentru un pret relativ redus, dar in mare parte pentru incerca (si pun accent pe "incerca") sa inlocuiasca una dedicata pe bani putini si spatiu redus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Ok, stiu ca sunt net inferioare...dar totusi eu daca nu fac gaming nu mi se pare asa necesara placa video dedicata

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Alegerea ta, insa vor veni vremuri in care vei da de gustul lor si vei vrea un upgrade.