| marius7122 a întrebat:

Salutare, am cumparat un HDD Seagate de 1TB de la pcgarage (https://www.pcgarage.ro/......arracuda/) si deseori imi arata ca este folosit 100%, cu toate ca nici nu scrie nici nu citeste (write speed = read speed = 0kb/s in task manager), iar cand face acest lucru se aude si un zgomot mai ciudat (HDD-ul suna ca si cand s-ar opri, apoi porneste imediat dar cu un zgomot mai puternic si deranjant). Dureaza cam 2-3 minute de obicei pana isi revine la normal. Se intampla sa faca acest lucru si in timpul boot-lui (ceea ce ingreuneaza mult durata de boot, cu toate ca am SO pe SSD). Am mai dus acest HDD la garantie pentru aceasta, dar nu s-a remediat. Am incercat sa schimb firul sata si cel de alimentare, am bagat si in alta mufa sata de pe placa de baza, dar degeaba...
Credeti ca problema este de la HDD sau de la altceva? (sa il duc inca odata la garantie?)
Mentionez ca sistemul de operare (windows 10) il tin pe un SSD, iar pe HDD am jocuri, programe si niste fisiere media.

2 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

M-ai speriat cu musca aia...mereu mi se intampla. Un prieten a rezolvat asta schimband sistemul de operare si formatand tot de pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci mai multe partitii, iar la fiecare partitie cand vrei sa o formatezi, debifezi quick format.