| VladyXR a întrebat:

Salut,am cumparat un hard-disk mai exact asta http://www.pcgarage.ro/......barracuda/
si cand pornesc pc-u se aude un zgomot foarte mare,de parca e incins ceva, vreo rezolvare? am incercat totul posibil, precizez ca mai am unul de 500 si un ssd de 128.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

"Zgomot foarte mare de parca e incins ceva" nu spune ABSOLUT nimic. Suna a cartofi prajiti? A mici arsi pe gratar? Ce sursa ai/ce componente? Poate esti la limia cu tensiunea. Recomandarea mea e sa nu stai cu mai mult de SSD+HDD inauntru. Cu cit mai multe HDD-uri, cu atit mai greu o sa se miste Windowsul.

| VladyXR explică (pentru KodrutZ):

Sa-l vad pe ala de 500?

| KodrutZ a răspuns (pentru VladyXR):

Pai zi ce componente ai per total ca sa imi fac o idee. Pentru ala de 500 poti sa iei un rack si sa il faci hard extern pentru backup.

| VladyXR explică (pentru KodrutZ):

Componentele PC-ului? Hard-disk extern nu am nevoie.

| KodrutZ a răspuns (pentru VladyXR):

Gizas, normal ca ale PC-ului. Ba ai nevoie. O sa iti dai seama cind iti crapa ala intern si pierzi o gramada de chestii... ma intereseaza in special sursa, placa video, procesorul, numarul de module de memorie. Cantitatea e irelevanta. Un DDR3 consuma la fel fie ca are 2 GB, fie ca are 8. Depinde de voltaj si frecventa un pic consumul, dar deja e alta poveste asta.

| VladyXR explică (pentru KodrutZ):

Mda,am rezolvat, era activat Fast-Boot, gata acum lucreaza destul de bine. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru VladyXR):

Lol.

7 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai un hard disk foarte bun! Poate ai avut ghinion si ai nimerit unul cu defect, oricum, ai garantie la el, il poti schimba fara nici o problema (trebuie sa demonstrezi ca are probleme); daca se aude ceva cidat (scoate anumite sunete) si se incinge ti-l vor schimba. Vezi pe pagina producatorului care sunt parametrii tehnici de funtionare ai produsului, printeaza si suprapune cu testele facute de tine!