| andi456 a întrebat:

Salutare am o intrebare pentru ce i care sunt in perfecta legatura cu domeniul asta.Ce fel de fizica iti trebuie pentru a programa jocuri? e suficienta mecanica? sau mai trebuie?

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

In teorie orice chestie pe care trebuie sa o descrii matematic/virtual ar trebui sa stii si stiinta aferenta, ca sa iasa bine... si realist, asa ca daca in joc e apa, abur, gaze, explozii atomice, etc. atunci ar trebui sa le stii si pe alea...
DAR
jocurile de nivel inalt se fac in echipe, iar partea de design ar putea fi facuta specializat de fizicieni, asa cum partea de 3D se face de catre specialisti in 3D care nu se ocupa si de programare, progamatorii cei mai bine platiti se ocupa de engine-ul jocului care e cel mai greu de facut, si care mai e si folosit la mai multe jocuri (nu iti spun cate jocuri am vazut declarat cu "mandrie" ca powered by "Unreal Engine") iar restul de implementarea jocului (care de cele mai multe ori e munca de chinez)

insa, de ce nu o iei tu invers, intai sa vezi ca faci fata si esti bun la programare si apoi cand o sa ai nevoie sa inveti si fizica aferenta happy