| FreshGaming123456 a întrebat:

Salutare, am un laptop cu tip de socket p 478 si acum am un procesor core 2 duo t5550 si vreau sa fac upgrade la ce procesor pot face upgrade?
Am un laptop fujitsu Siemens amilo pi 25550.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Compatibil cu procesoare care au socket BGA479, PGA478. Nu cred ca gasesti asa ceva si daca gasesti tot un core 2 duo ceva de genul asta: http://www.cpu-upgrade.com/......et_P).html
Nu-i diferenta mare si poate nici n-ar functiona ca nu reusesc sa aflu ce chipset are placa de baza. Mai mult, ca sa-l schimbi trebuie sa gasesti un atelier specializat deoarece mai toate procesoarele sunt lipite pe placa de baza.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

La laptopuri nu se poate face upgrade!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Spune-i individului de mai sus ca mai sunt si laptopuri care au procesoare detasabile: https://www.aliexpress.com/......93696.html
Eu nu vorbesc cu el ca m-a mai contrazis o data aiurea.

| anonimg a răspuns:

Da, la unele laptopuri se poate face upgrade. Dar eu te sfatuiesc sa nu te mai complici. Vinde-l pe acesta si ia-ti altul nou.
La un upgrade de laptop nu-i mare diferenta de performanta. E-aceeasi Marie cu alta palarie. happy
Iar daca totusi ii faci upgrade, du-l intr-un service si acolo ei iti vor cauta cel mai bun procesor, ei ti-l vor monta, ii vor pune si pasta, si vei scapa si de o multime de dureri de cap. Si poate iti vor oferi si ceva garantie...

| FreshGaming123456 explică:

Multumesc tuturor de ajutor! A fost de mare folos