| CoconutPete a întrebat:

Salutare,

Ce drivere trebuies instalate pentru windows 7 home premium?

Multumesc,
funda.

4 răspunsuri:
| ArmywCode a răspuns:

Driver-ul placii de baze, la procesor si cam atat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti bate capul! Citeste pe aici: http://bit.ly/2QbO5xG

| sierra1 a răspuns:

Driverele NU sunt pentru windows - sunt pentru componentele hardware: placă video, sunet, rețea,. și in nici un caz pentru micorprocesor

| PainTech a răspuns:

Să clarificam întâi ce înseamnă driver :
Procesorul comunica cu celelalte dispozitive folosind 1 și 0-uri. Nu toate dispozitivele sunt identice și procesorul nu are de unde să știe comenzile fiecărui dispozitiv in parte, el are nevoie de niste "dicționare". Aceste dicționare se numesc drivere. Driverele sunt in funcție de periferice ( adica de componente ), NU in functie de sistemul de operare.

Pe scurt, noi doi, chiar dacă avem același sistem de operare nu înseamnă că ne trebuie aceleași drivere.

De cele mai multe ori ai nevoie doar de :
- Driverul pentru placa video
- Driverul pentru placa de rețea
- Driverul pentru chipset
- Driverul pentru imprimantă ( daca ai ), webcam, etc.