| Bauer a întrebat:

Salutare domnilor si doamnelor si domnisoarelor,

Oameni buni, de doua saptamani nu pot sa intru in Yahoo Messenger, doar din e-mail. Mi-am reinstalat yahoo messengerul si tot acelasi lucru mi-l spune: ca am probleme cu conexiunea la internet. Nu am nici cea mai mica idee ce as putea sa mai fac. Sper sa ma ajutati voi.

Va multumesc anticipat!

Marius

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

YAHOO MESSENGER TROUBLESHOOTING PROCEDURES

Mai intai regleaza data si ora la pc apoi da un restart si incearca sa te loghezi pe Yahoo Messenger. Data si ora o reglezi din dreapta jos pe desktop (systray). Daca iti apare aceeasi eroare, citeste in continuare.
Pasul 1.
Apasa tasta cu logo windows si tasta R amandoua odata. Se deschide o fereastra mica in care scrii inetcpl.cpl si click OK. Acum se va deschide o fereastra mai mare in care dai click sus pe tabul ADVANCED (complex)Click pe RESET buton.Acum cauta Delete personal settings si din nou click pe RESET. Poti sa inchizi fereastra.
Pasul 2.
Sterge memoria CACHE din Messenger
În zona de notificare situata lânga ceas în coltul din dreapta jos al ecranului, faci clic dreapta pe Yahoo! Messenger (smiley pictograma), apoi selecteaza Iesire (close). Clic pe butonul Start din Windows, selecteaza Programs (sau Toate programele) | Accesorii | Command Prompt.
Aici ai comenzi pe care le copii pe rand si le dai lipire in Comand Prompt

rd "%AppData%\Yahoo!\" /s /q

rd "%ProgramFiles%\Yahoo!\Messenger\Cache\" /s /q

rd "%ProgramFiles(x86)%\Yahoo!\Messenger\Cache\" /s /q

rd "%LocalAppData%\VirtualStore\Program Files\Yahoo!\Messenger\Cache" /s /q

rd "%LocalAppData%\VirtualStore\Program Files (x86)\Yahoo!\Messenger\Cache" /s /q

Copie o linie la un moment dat din lista de comenzi apoi faci clic dreapta în fereastra Command Prompt pentru a lipi comanda. Dupa lipirea fiecarei comenzi, apasa Enter de pe tastatura.
Nota: Daca primesti "Sistemul nu poate gasi fisierul specificat", continua cu urmatoarea comanda. Aceste erori sunt inofensive. Faci clic pe butonul X pentru a închide fereastra de comanda dupa ce ai terminat.
Daca utilizezi Windows Vista sau Windows 7 si primesti "accesul este refuzat" eroare(acces denied), începi din nou cu Etapa 1 de mai sus, apoi asigura-te sa faci clic dreapta pe prompt de comanda si selecteaza Executare ca administrator... urmeaza pasii.
Ai sters memoria cache si poti incerca sa deschizi Yahoo Messenger.

Daca tot nu merge urmeaza pasul 3.
YAHOO MESSENGER - DEZINSTALARE COMPLETA
Dezinstalarea completa a programului Yahoo! Messenger
Mai intai debifeaza ''Sign In Automatically'' din panoul Yahoo Messenger si inchide programul.
Intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Debifeaza yahoo messenger -> click pe Apply ->OK -> restart pc.
Pentru a dezinstala Yahoo! Messenger exista mai multe posibilitati:
1. folosirea programul de dezinstalare de la Windows: Start » Panou de control » Dezinstalare programe » Yahoo! Messenger » Dezinstalare.
2. utilizarea programul de dezinstalare furnizat de autorul acestui software: Start » Toate programele » Yahoo! Messenger » Dezinstalare / Uninstall / Uninstaller.
3. utilizarea unui program de dezinstalare universal / universal uninstaller.
La sfârsit elimini toate fisierele create de programul Yahoo! Messenger Si intrarile din registri de Windows create de Yahoo! Messenger dupa restartezi calculatorul.
Pentru a elimina intrarile din registri de Windows urmezi pasii:
Start - Toate programele - Accesorii - Run / Executa - scrie "regedit" si dai ok.
Se va deschide o fereastra noua cu editorul de registri, aici intri în: HKEY_CURRENT_USERSoftware si elimini folderul Yahoo! Messenger.
Faci acelasi lucru si în:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARE
HKEY_USERS.DEFAULTSoftware.
Asigura-te ca, pc-ul tau îndeplineste cerintele minime pentru a putea instala aceasta versiune de Yahoo! Messenger!
Acum da un restart si Curata registry cu CCleaner.
http://www.piriform.com/CCLEANER
Din nou restart si instaleaza YM.
INSTALARE Yahoo! Messenger v 11.5.0.155 [OFFLINE] [18.3 MB / Windows All] - http://fbx.ro/ksdk5e1em7c76qg8 sau http://www.softpedia.com/......nger.shtml

Succes!