| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, procesorul 1155 se potriveste pe toate placile de baza care sunt 1155?

3 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

In teorie da, pentru ca asta-i scopul socket-ului, sa ofere aceleași șablon/pattern pentru pini.

As fi surprins sa aud ca un procesor nu este suportat de o placa cu același socket, încă n-am întâlnit personal.

| MarinDaniel a răspuns:

Da, un procesor cu interfața Socket 1155 se va potrivi pe orice placă de bază care are și ea aceeași interfață, Socket 1155. Totusi, este important sa verifici compatibilitatea intre procesor si placa de baza, pentru a te asigura ca placa de baza suporta frecventa si TDP-ul procesorului dorit.

Răspuns utilizator avertizat