| anonim_4396 a întrebat:

Parerea voastra?

Placa de baza MSI B250M BAZOOKA, socket 1151, 4xDDR4, 6xSATA3, mATX - 399, 99 LEI
Procesor Intel Kaby Lake i5-7500, 3.4GHz/3.8GHz, 6MB, BX80677I57500 - 924, 80 LEI
Solid-State Disk KINGSTON UV400 120GB, SATA3, SUV400S37/120G - 242, 99 LEI
Hard Disk Drive WESTERN DIGITAL Caviar Blue WD10EZEX, 1000GB, 64MB, SATA 3 - 231, 23 LEI
Memorie desktop KINGSTON HyperX Savage Black 8GB DDR4, 2400MHz, CL12, HX424C12SB2/8 - 338, 11 LEI
Placa video ASUS NVIDIA GeForce GTX 1060 Strix Gaming OC, 6GB GDDR5, 192bit, STRIX-GTX1060-O6G-GAMING - 1.470, 47 LEI
Carcasa Zalman Z1 NEO fara sursa - 164lei
Sursa Corsair Builder CX600 600W cp-9020048 - 319 Lei
Total: 4091 lei

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Eu zic sa ramai pe Intel, si da, ai ales bine, ai facut un pc echilibrat. Uite o comparatie intre procesorul ales de tine si cel ales de Bunea : http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2984&cmp[]=2910
La total este mai bun AMD-ul, dar are 6 core si nu exista jocuri care sa foloseasca mai mult de doua nuclee deodata (cel putin din ce stiu eu). daca te uiti la viteza unui singur nucleu ai sa vezi ca Intel depaseste amd.
Single Thread Rating 1861AMD 2052Intel
La sursa ai putea sa pui de la Zalman ca si carcasa (eu am de la ei si sunt foarte multumit de ea) este mai ieftina si are putere un pic mai mare (ma refer la amperaj pe 12v ) uite la ce ma refer :
http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm600-tx-80-plus-600w/

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce rezolutie va avea monitorul? Scopul achizitiei? Vad bani aruncati aiurea in toate partile la configuratia asta, zgirceala inutila la ram. De procesor nu mai zic, cand au aparut deja Ryzen-urile cu preturi decente care spulbera orice Intel in gama lor de pret. Ai AMD Ryzen 5 1500X la 969 RON. http://www.guru3d.com/......iew,1.html

| XYZ02 a răspuns:

1.Schimba procesorul cu Ryzen 1600--->Placa de baza
2.Asteapta ca luna aceasta se poate lansa Vega(RX 500)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ironwin):

Aici scuza-ma dar aberezi!
Hai sa jucam gta 5 pe un sistem cu 2 nuclee si vin eu cu 16 nuclee de la Intel, oare s-o observa vreo diferenta?
Amd-ul lui este suficient de puternic, bate intelul la fund, desi am Intel, am si amd acasa, si daca stii cum sa le folosesti si pentru ce fiecare, isi face treaba de minune.

| Ironwin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, daca citesti cu rabdare ai sa vezi ca am recomandat un procesor cu 4 nuclee nu cu doua. Ideea este ca pentru un joc se vor folosi maxim doua nuclee si raman doua pentru sistem si alte programe. Eu nu am afirmat ca AMD nu sunt bune, am recomandat sa ramana pe Intel, mult mai multe jocuri sunt optimizate pe Intel si Nvidia, iar AMD nu prea castiga niciodata la comparatii de clasa egale. Eu zic ca astazi un procesor cu patru nuclee este minim si maxim in acelasi timp pentru a rula orice fara probleme (si aici ma refer la jocuri nu la aplicatii grafice).
Iti doresc o zi buna.