| anonim_4396 a întrebat:

Placa de baza MSI Mortar b350m duce un i7-7700 si un Gigabyte GTX 1080? Mentionez ca eu nu fac OC.

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Din câte văd eu, placa de bază nu e compatibilă cu procesorul. i7-7700 are socket 1151, iar placa de bază aleasă de tine are socketul AM4 (deci nu vei putea aşeza procesorul pe placă).
MSI B250M MORTAR este compatibilă cu i7-7700.

La capitolul performanță, o placă de 400 lei e aproape la fel de performantă ca una de 2000 de lei, diferă doar specificațiile. Deci poți pune liniştit i7 şi GTX 1080 pe acea placă de bază, sau chiar 2 plăci AMD din câte văd eu.

| Superior a răspuns:

Ar duce dar mai bine ai pune o placa de baza mai capabila, acel mortar s-ar putea chinui cu acel i7. Recomand https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-z270x-ultra-gaming/ ce are un chipset Z270 perfect pentru acel i7 7700. Totusi de ce nu mergi tu pe Ryzen?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SonicAndrei):

B250m voiam sa scriu. Greseala mea. Merci.