| bogleaiulian a întrebat:

Salutari! Imi poate spune cineva daca as putea gasi de cumparat modelul acesta de mufa, precizez ca este de la un intervalometru de la un aparat foto si s-a stricat mufa. Cum se numeste modelul acesta, ca nu gasesc niciunde o denumire a mufei? Pot gasi modelul de mufa separat? Link catre poza: https://imgur.com/PRD3gvX Multumesc in avans!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca vei gasi doar la producatorul aparatului sau reprezentanta lui.

Dupa numarul de contacte care se vad pe poza (4) pare sa fie o conexiune seriala /usb, dar o versiune proprie a unui producator.

Din pacate, multi producatori de diferite aparate se folosesc de asemenea "tehnici" speciale, folosind componente dedicate unui singur model sau unei game restranse, proprii, tocmai cu scopul sa cumperi piesele de schimb DOAR de la ei. Dupa cativa ani (5-10) piesele de schimb ramase se epuizeaza, iar aparatul vechi devine inutilizabil pentru a piesa banala. Iar tu utilizator esti nevoit sa cumperi un alt aparat nou, daca vrei sa-ti continui activitatea.

Business is business.