| ClickHere a întrebat:

Se pot schimba ramii unui laptop? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| viavo a răspuns:

1 dschizi capacul de pe spate cel mare in azul in care ai doua
2 vezi ramii sunt una sau doua placute verzi in general
3 lateralele lor sunt prinse cu niste clame (ssh> slot suport helper)
4 tragi usor acele came spre lateral si modulul de memorie se va elibera
5 in cazul in care ai doua procedezi la fel fugi la service cu ele si le spui la"specialist " ce model de notebook ai si le areti ramii si le spui ca vrei sa faci un upgrade la memoria virtuala. (este recomandat sa folosesti aceeasi marca de ram ce ai avut instalat sau ce este scris in cartea tehnica a notebookului)
6 daca ai obtinut noii rami ii asezi usurel inapoi apasandui usor inapoi in slot si pui capacul inapoi.
7 incepi sa sapi pe google, facebook, TPU si a folosi iar notebookul cu un pic mai mare placere. :-)

4 răspunsuri:
| ionutzwk a răspuns:

Uita-te pe videotutorial.ro la prezentarea leptopului Lenovo.

| TURCUL0001 a răspuns:

Se pot schimba cu altii noi prin desfacerea capacului de rami.

| tr3ig a răspuns:

La fel ca si la calculator, treaba e ca daca nu ai curaj sa nu te apuci pentru ca risti sa il strici, iar la achizitionarea ramilor e bine sa iei kit(aceeasi firma, frecventza, memorie, samd.)

| relian a răspuns:

Pe spatele laptopului vezi ca undeva o sa ai un capac ceva mai micut prins cu 2 suruburi.Desfaci suruburile alea scoti capacul ala si vezi daca acolo sint rami. Daca acolo sint restul te descurci.Dar cauta inainte sa cumperi rami sa vezi laptopul ce rami suporta, adica pina la ce viteza.Vezi numerele alea 800, 1066, 1333, 1600 Mbs.Laptopul tau suporta un maxim de viteza a ramilor deci nu poti pune asa orice sau chiar daca ar merge ori iti va arata altceva decit au rami ori nu-ti va merge.In rest e f usor sa scoti si sa pui altii ca nu se intimpla nimic rau, nu ai ce strica.Ramii vezi ca sint prinsi acolo la laptop cu ceva cleme in lateral de care va trebui sa tragi usurel si ramu va sari singur in sus.Bafta