floresdemayo
| floresdemayo a întrebat:

Sunt interesată de Linux. Întreb pe cei care cunosc foarte bine, acest sistem de operare, și sunt obișnuiți cu el, ce îmi recomandă pentru început: Ubuntu sau Mint? Sunt familiarizată doar cu Windows 7, 8, 10 etc, însă sunt tentată să încerc ceva mai 'captivant'. Nu știu în ce măsură voi fi cucerită de el, însă îmi plac provocările. Voi găsi pe Linux, softuri de genul Microsoft Word, Mozilla Firefox și alte programe pe care le foloseam, în general, la Windows? Voi putea naviga pe internet fără probleme? Sunt doar niște nedumeriri...

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Mai citeam pe aici ca linux este pentru office, ca nu gasesti mare lucru pe el. Ei bine se pot face o gramada, in mare parte servere web, gazduire web, gazduire dns, mail, BGP, dhcp,.o gramada. Nu este la fel de frumos ca windows dar este destul de puternic

19 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu renunta la Windows. Tot Windows ramane la putere. Linux are si el problemele lui ca si Windows.

| KodrutZ a răspuns:

Daca erai cu adevarat interesata cauta-i in alte parti, nu aici. Pentru office, Linux e un mediu excelent. Mult mai sigur decat Windows, trecerea nu e deloc grea atata vreme cat nu esti un retard inflexibil care face infarct daca are furculita in dreapta in loc de stanga. Pe ce configuratie vrei sa rulezi Linux? Uite ceva interesant de citit - http://www.howtogeek.com/......-compared/
P.S. Personal, ti-as recomanda sa incerci un lUbuntu pentru inceput.

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru AntoniSoulesOne):

Nu încerca să mă 'corupi'. : )) Sunt hotărâtă! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in Linux. Daca nu doresti sa te apuci de programare sau retelistica ramai la Windows.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru floresdemayo):

Ehh. Te vei convinge de vorbele mele nu de coruperea mealaughing)

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru KodrutZ):

Dacă sunt cu adevărat interesată, caut informații pretutindeni. Nu mă rezum doar la informațiile primite din alte părți, mi-am dorit să solicit o părere și aici, fiindcă sunt destui oameni inteligenți, pe site.
Multumesc pentru material, îl voi citi.

| KodrutZ a răspuns (pentru floresdemayo):

Problema aici e ca tot apar eronati de-astia gen colegii de deasupra. Linuxul e un sistem de operare extraordinar si daca lasi ideile preconcepute deoparte, il poti folosi fara probleme zi de zi si o sa uiti de Windows cat ai zice peste. Am pus prima oara mana pe un Linux prin 1998-1999, cand nu aveam net si nici o urma de documentatie la dispozitie. Am explorat manualul orbeste vreo doua zile pana am facut sa mearga interfata grafica.winking
In momentul de fata, multe treburi sunt mai lejere ca in Windows. Suite de office ai o gramada, desi eu personal recomand sa te bazezi pe Google Docs sau Office Online + copii locale daca tii la documentele tale. Browsere, la fel. Sunt si destule jocuri care merg pe Linux NATIV, unele dintre ele titluri celebre (Civilization V, CS GO, Dota 2, TF 2, de exemplu). De instalare, nu mai zic. In Linux exista de mai bine de 10 ani echivalentul a ceea ce au facut Microsoft cu Windows Store. Adio download kit, run setup, next, next, next... de virusi si alte alea nici nu mai vorbesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Pe linux de gasesc in special lucrurile pentru office si astea. Dar cam atat. Tot windowsul e mai bun.

| K0sti a răspuns:

Navigat da, Open Office in loc de Office, Mozilla da, Chrome da!
Poti vedea filme, asculta muzica si cam atat la nivel de incepator!

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Nu comparati linux cu windows. Linux are un rol windows altul. Pentru inceput iti recomand Ubuntu Gnome apoi ubuntu cli, apoi poti trece la centos si fedora. Daca ai nevoie de ajutor poti da un privat. Lucrez in domeniu si mi-ar face placere sa mai discut despre linux, orice distributie big grin

| Liviucu a răspuns:

Hopa... In sfarsit intrebare noua, ultima a ta cea din 2012 se referea la mine. laughing
Legat de Linux, iti recomand clar Ubuntu, fiind incepatoare - e cel mai friendly pentru tine. Alaturi de o cafea buna si o carte cu un tutorial despre el, pas cu pas. Succes!

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru Liviucu):

Vai, ce seară minunată/ Apăru' Liviu deodată... : ))

Am și Ubuntu, am și cafea, am deja și experiență în utilizarea lui, ținând cont că întrebarea are o vechime de un an. Deci, nu mi se pare așa nouă! ))
Bun (re)venit pe site! Sper să și rămâi... happy

| Liviucu a răspuns (pentru floresdemayo):

Ori de cate ori intru pe TPU, intru pentru ca imi aduc aminte de tine. Intai te verific pe tine si apoi mai trag un ochi pe site, sa vad ce functii noi s-au mai pus. Asta se intampla de 1-2, maxim 3 ori pe an. Legat de intrebare, eu care tocmai voiam sa ma laud ca am intrat fix cand ai pus-o, se pare ca ma faceam de ras, nu vazusem anul. laughing Anyway, sounds interesting, si eu m-as "da" pe Ubuntu (am in plan asta de secole) so, poate ma inveti cate ceva daca tot vrei sa mai raman. happy
Tu ai fi singurul motiv pentru care as mai ramane pe aici.

| Liviucu a răspuns:

Reao.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Cum merge cu Linuxul?

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru dinaprilie):

E Ok! happy
M-am familiarizat cu el.

PS. Ai părăsit vechiul cont?

| dinaprilie a răspuns (pentru floresdemayo):

Cool...
Nu cred sa mai fi avut cont aici...ne cunoastem din vedere?

floresdemayo
| floresdemayo explică (pentru dinaprilie):

happy

Dacă ne cunoaștem din vedere, nu știu. Orice e posibil.