| albastrel123 a întrebat:

Știți cumva ce este SK3 din schema de realizare a unui cub de LED-uri?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Notatiile SK aici indica mufe conectoare, nu siguranta.
Daca lipseste si dintre piese, atunci inseamna ca este pentru un alt model, asemanator.

De fapt, daca urmaresti circuitul imprimat atunci, mai mult ca sigur, vei gasi traseele comune lui "SK3" si mufa USB (SK2) de alaturi, ceea ce inseamna ca SK3 ar fi un conector de cablu la o mufa USB ce s-ar monta pe carcasa (ca si la PC-uri, porturile USB din panoul frontal, care au tot 5 pini).

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"SK3" este o notare particulara, facuta doar in aceea schema,
Incarca intreaga schema s-o vedem, dupa care putem sa dam raspunsul.

| albastrel123 explică (pentru Bula):

Nu pot sa postez nimic aici...imi trimiti, te rog, mailul tau sa iti pot arata schema?

| albastrel123 explică (pentru albastrel123):

Http://www.manualsdir.com/manuals/270677/velleman-mk193.html
Uite link-ul de la schema daca ma poti ajuta!

Bula
| Bula a răspuns (pentru albastrel123):

Am vazut si am descarcat aceea "schema de realizare" a carui link ai dat in raspunsul pentru @albastrel123.

Se pare ca, SK3 este conectarea la circuitul imprimat al mufei USB.

| albastrel123 explică (pentru Bula):

In schema arata ca trebuie sa fie un dreptunghi si pe placa sunt disponibile 5 găuri (care apartin SK3) in spatele mufei SK2.

Bula
| Bula a răspuns (pentru albastrel123):

Asta-i doar o schema de asamblare, incomplet explicata. Ar fi nevoie si de schema electronica.
In acest caz ai o solutie logica: metoda eliminarii.
Separi mufele (si restul pieselor) cunoscute, iar care ramane va fi SK3.

Daca nu iti ramane "piesa in plus" si/sau traseele de pe circuit unesc contactele lui SK2 si SK3, atunci este posibil sa fie si pentru un alt tip de conector USB.

| albastrel123 explică (pentru Bula):

Am realizat circuitul si lipseste piesa SK3 fara sa fie intersectata de alte componente...deci din cate am inteles este nevoie de alt conector usb...totusi eu ma gandeam la o siguranta

| albastrel123 explică (pentru Bula):

Mulțumesc frumos pentru ajutor! ☺

Bula
| Bula a răspuns (pentru albastrel123):

Cu mare placere!
Succes si in continuare!

| albastrel123 explică (pentru Bula):

Mulțumesc!