| AndreiRaducanu a întrebat:

Va rog spuneti-mi doar daca va pricepeti. Vreau sa imi fac setup de gaming format din:

1. Sistem IT Asus G11CD-K-R0003D (4000 lei; versiunea cu Intel Core i7-7700, generatia 7; placa video GTX 1060; 8 GB RAM; Frecventa maxima 4.2 GHz);
2.Monitor Gaming Led Va LG 32UD59-B (1600 lei);
3.Boxe Gaming Marvo Sg-201 (55 lei);
4.Mouse Gaming Trust GXT158 (74 lei);
5. Mouse Pad Gaming HyperX Fury S Pro, Extra Large (160 lei);
6. Casti Gaming Razer Kraken Pro V2 (380 lei);
7. Tastatura mecanica gaming HyoerX Alloy Elite Cherry MX Red (600 lei);
8. DvD writer extern Verbatim Slimline 98938 (200 lei);
9. Camera Gaming Logitech Pro Stream C922 (450 lei);
10. Scaun Gaming Marvo CH-106 (600 lei);

Preț total: aproximativ 8150 lei;

Cum credeti ca o sa iasa? Si ce ar trebui sa schimb (daca este ceva)? Dupa mine o sa iasa foarte misto. Va rog sa imi raspunda doar cine se pricepe, nu vreau sa va dati cu parerea (eu ma pricep dar vreau si alte opinii).

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca te-ai pricepe, nu ai aloca 600 lei pentru un scaun si 1600 pentru monitor de 32", in timp ce piesei principale ii aloci 850-900 euro.
Si nici mousepad de 160 lei, si o petarda de mouse la 74 lei, cu un nume de care fug toti (de fapt, primul dupa HAMA)

Ce crezi ca te joci cu GTX 1050, lasand la o parte faptul ca eu de bugetul tau imi fac lejer un setup cu 1060?

EDIT> nu am vazut ca sistemul tau are 1060, in acest caz, zic ca l-ai gasit la pret bun.
Dar restul ce ai pus acolo, e DURERE.

| marian37 a răspuns (pentru NLS):

Dupa cum spui si tu(mai putin partea cu 1050-ul), îi sugerez sa mai taie din periferice ca nu cred ca este jucator pro si sa ia un 1060 cu 6gb si un i5 sau poate i7 generatia a 8-a. Daca e tot monitorul din postarea trecuta, repet: nu lua monitor 4k, ia unul FHD 144hz sau mai mult.

| NLS a răspuns (pentru marian37):

Exact, monitorul nu isi are rostul, pentru ca 1060 nu duce jocuri 4K.
Mult mai bine ar iesi momentan pe acea placa, cu un 24"-27" la 144Hz.

Sistemul ales de el, are 1060 deja, cel gasit de mine pe net, avea 1050, de aici eroarea.

| AndreiRaducanu explică (pentru NLS):

Scz, mouse-ul il schimbasem e un Natec Genesis GX75. Mi-am dat seama ca e mai ok. Dar ce are monitorul. Nu folosesc 4K in jocuri. Folosesc 4K pentru Youtube, Netflix (desi sunt f putine pe Netflix) etc. Imi poti recomanda tu altul?

| Superior a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3231124/ este recomandarea mea in 8100 lei.
-Ai parte de o configuratie foarte buna, ce poate rula orice joc in peste 60fps pe orice setari in FullHD, de asemenea ai si posibilitatea de a face streaming.
-Periferice de calitate, castile avand microfon integrat de o foarte buna calitate (o spun ca posesor al acestei perechi de casti, respectiv HyperX Stinger).
-Monitorul este unul exceptional, de 144hz oferind o miscare mult mai fluida si placuta spre deosebire de cele de 60hz (o data ce vei face trecerea nu ai mai suporta monitoarele de 60hz).

Eventual :
- Poti schimba monitorul acela cu unul 2K https://www.pcgarage.ro/......s-silver/.
- In loc de Razer Abysus sa cauti Mionix Castor sau LOGITECH G203 Prodigy RGB

| NLS a răspuns (pentru AndreiRaducanu):

Eu inteleg ca vrei monitor mare pentru Youtube si filme, (si eu vreau asta) DAR tu chiar stii ce inseamna sa stai la PC, la aproximativ 70cm de un ecran de 32"?
Am vazut pe Youtube, mai multi care au ecrane mai mari de 27, plangandu-se si regretand "afacerea". (dureri de gat dupa un timp)
Solutie ar exista, sa indepartezi mai mult monitorul de ochi, DACA iti permite spatiul... (monitorul il pui pe perete, si muti biroul mai departe de perete...)

Eu as strica 8100ron pentru a ma juca 4K pe un monitor de 27" (e cam mic bugetul, dar daca as renunta la perifericele alea, m-as incadra la limita, sau m-as apropia foarte mult.) (asta in cazul in care m-as juca, caci nu prea practic sportul asta)
SAU: 24-27", full HD, 144Hz, dar o GTX 1070 in carcasa.