| Iure a întrebat:

Va salut! Este vorba de bitlocker, cu care un hard extern este encryptat. Sistemul de operare cu care a fost encryptat a fost șters. Nu mai îmi recunoaște parola, îmi cere doar recovery key pe care evident nu o am. Ce șanse mai există? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| aalexei a răspuns:

Cu parere de rau, fara parola sau recovery key informatia nu poate fi decriptata. Formateaza hardul extern ca sa-l folosesti din nou.

| Iure explică:

Parola o știu, dar intra direct în recovery mode. Pentru ca singurul sistem Windows care știa parola pusa de mine a fost înlocuit cu unul nou.

| aalexei a răspuns (pentru Iure):

Incearca varianta aceasta:

manage-bde -unlock e: -RecoveryPassword %48DIGITPWDHERE%

https://social.technet.microsoft.com/......er-machine

| Iure explică (pentru aalexei):

ERROR: The password failed to unlock volume G: -oricum mersi mult de raspuns

| Iure explică:

De intrat pe hard am reușit cu Linux. Dar fisierele nu pot fi citite! Întrebare mea este: recovery key este undeva pe hard?

| aalexei a răspuns (pentru Iure):

Recovery key numai tu stii unde este (a fost). Cand ai criptat hardul, bitlocker te-a intrebat unde sa salvezi recovery key.
http://www.concurrency.com/wp-content/uploads/2010/09/BL-07-KeySaved.png