| ROB3RT89 a întrebat:

Vad ca parerile sunt impartite intre Intel si amd.
Unii zic Intel pentru ca Intel,atat, singurul argument.
Altii prefera amd motivand ca are un raport bun calitate/pret.
Voi ce ati alege? Argumentati...

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intel,urasc amd, eu de multi ani lucrez in domeniu, cand am parte de amd e totul mai complicat, poate ceea ce e nou acum e mai bun ca ceea ce am intalnit eu, cei drept doar de Intel si nVIDIA dau in peste 90% din cazuri, dar amd ma face sa imi amintesc de el

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Amd normal

| MadalinG99 a răspuns:

Eu prefer Intel deoarece mi se par mai ok ca si recomandare.

| Uvox a răspuns:

Intel. E o preferinta.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa le folosesti.
Daca sunt de generatie identica, atunci AMD functioneaza mai rapid cu Windows. Daca se foloseste pentru sisteme si aplicatii complexe, atunci Intel este preferabil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intel este mai bun in gaming. Dar daca ai bani mi putini si iei un procesor AMD si ii faci OC poti ajunge la performantele unui Intel.
Un exemplu: http://bit.ly/2PfWRP4

| NLS a răspuns:

Primul (primit) a fost un Intel 486... ("nascut" in acelasi an cu mine. Il am si acum in vitrina)

Apoi in 2000 a venit AMD, avea raport calitate/pret mult mai bun.

In 2005 Celeron D, era perioada cand AMD urile accesibile (Duron, Barton) se incingeau foarte tare si nu voiam sa risc.

In dec 2011 i7 2600K. Nu cred ca e nevoie de comentarii.
In anul cand a aparut - AMD erau praf.

In 2018 (sau cu siguranta 2019) Intel 9700K sau chiar mai mult.
Trebuie sa mai sap. Daca e adevarat ca nici o racire buna cu apa nu tine 9900K rece, mai bine mai astept un an, sau iau 8086K

Insa 2700X de la AMD imi face tare cu ochiul, sunt curios daca o sa cedez.
Pentru nevoile mele am nevoie si de frecventa mare dar si de minim 8 nuclee. (Jocurile sunt pe plan secund)

| Al3x998 a răspuns:

Intel. Am plecat de la AMD si nu m-as mai intoarce la el.

| flixbuster a răspuns:

Fixeaza-ti bugetul pentru CPU. Cauta cel mai apropiat CPU AMD respectiv Intel de bugetul tau. Cauta teste/benchmark-uri comparative intre cele doua procesoare. Alege. Restul sunt povesti si pareri inutile.

| PainTech a răspuns:

Depinde...

Intel pentru gaming si programe ce nu pot fi paralelizate.
Argumentare :
Nucleele procesoarelor Intel sunt in general mai puternice. Plus de asta, am citit undeva ca core-urile de la AMD impart aceeasi "linie" pentru operatiile cu numere reale ( float ), lucru care nu prea te ajuta in jocuri.

AMD pentru editare video si programe ce pot fi usor paralelizate.
Argumentare :
Procesoarele de la AMD au multe neclee. Unele programe folosesc la maxim aceste nuclee ( ex: Premiere PRO ), performanta per total fiind mai mare la un pret mai mic.

Ambele companii au produse interesante care sunt bune la anumite intrebuintari.
Aceasta e parerea mea pana acum. Tinand cont ca procesoarele Intel generatia 9 tocmai au aparut ( cu mai multe nuclee ), ar trebui sa mai facat putin research in acest topic.